Genel

Orhan Ersoy Biyografisi: Orhan Ersoy Kimdir?

11 Ağustos 2020

Ersoy, 1928 yılı itibariyle Akçakoca’da dünyaya gözlerini açmıştır. Türk ressamlar arasında ismini geçiren Ersoy, üniversite tahsilini Güzel Sanatlar Akademisi bünyesinde Resim Bölümü’nü bitirerek 1957 yılında tamamlamıştır. Bununla beraber Bolu Öğretmen Okulu’nda ve Bolu Lisesi bünyesinde resim öğretmenliği yapmıştır. Ortalama on sene süren bu öğretmenlik görevinin ardından 1968 yılında İstanbul Resim ve Heykel Müzesi için ressam ve restorasyon uzmanı görevine atanmıştır.

Orhan Ersoy, farklı grup sergilerinde bulunmuş ve bu süreçte özellikle de Devlet Resim ve Heykel Sergileri’ne resimleriyle katılmıştır. 1971 senesine gelindiğinde ise Ersoy, ABD’de açılmış olan Çağdaş Türk Resmi Sergisi’ne katılarak resim vermiştir. 1976 senesinde düzenlenmiş olan 37.Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nde ise Koşu isimli yağlıboya tablosu ile başarı ödülünü kazanmayı başarır. Yine 1979 yılında Akbank tarafından düzenlenmiş olan Tarihi ve Turistik Türkiye Sergisi çerçevesinde bir manzara resmi sayesinde başarı ödülü kazanır. Resmin beraberinde şiir çalışmaları da olan Orhan Ersoy’a ait “İki Pencere” isimli 1980 yılında yayımlanan bir kitabı da vardır.

Orhan Ersoy Biyografisi: Orhan Ersoy Kimdir? Sanat Anlayışı Nasıldır?

Buna göre Ersoy’un sanatı, her şeyden önce derin bir tabiat gözlemine, bununla beraber çizgi ve renk sentezi üzerine yoğunlaşmakta olan araştırma ve etüt disiplinlerine dayanır. Bolu manzaraları temalı olan ilk resimleri, bir yandan empresyonizm anlayışı çerçevesinde olup bir yandan da tabiatın kişisel yorumunu konu alır. Daha sonraki resim çalışmalarında ise bu tutum çok fazla değişmez. Rengi ve dokusu ile beraber yaşadığı çevreyi saf bir duyarlılık ile yansıtmak, gözlemlediği nesnelerin üzerine yoğunlaşıp dışına çıkmamak, gözettiği temel değerler olarak tüm çalışmalarında etkisini göstermiştir.

Orhan Ersoy, at yarışını tema edindiği daha yeni olan çalışmalarında, uyum ve hareket ögelerinin, soyutlayıcı bir çabanın, renkçiliğin ve ara ara da anlatımcı tarzdaki paletin etkisi görülmektedir. Orhan Ersoy, koşmakta olan atların beraber oluşturduğu renksel ve çizgisel hareketi, genelde konudan soyutlanmış olan bir kompozisyon uyumunun kaçınılmaz bir işlevi olarak ele almaktadır. Ersoy, dinamizmin, hareketin, kavisli çizgilerin yarattığı uyumlu düzenin ve sanatsal formların vazgeçilmez bir unsur olarak kullandığı bu eserlerinde bir dizi haline gelmiş olan bu resimleri enteresan bir seviyeye ulaştırabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir