Genel

Onur Caymaz Biyografisi: Onur Caymaz Kimdir?

10 Ağustos 2020

Onur Caymaz, 1977 senesinde İstanbul ilinde dünyaya gözlerini açmış bir şahsiyettir. 43 yaşında olan Caymaz, hem bir Türk şair hem de bir yazar olarak tanınır. Üniversite tahsili için Marmara Üniversitesi bünyesinde Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik Bilgisayar Eğitimi Bölümü’ne giden Caymaz, buradan mezun olmuştur.

Caymaz’ın şu gazete ve dergiler içerisinde şiir ve öyküleri yayımlanmıştır: Adam Sanat, E, Adam Öykü, Varlık, Virgül, Öküz, Radikal Kitap, Eşik Cini, Cumhuriyet Kitap. Pek çok ödül kazanmış olan Caymaz’ın aldığı ödüller arasında öykü dalında yarışmış ve birinci olmuş eserleri bulunur.

Onur Caymaz Biyografisi: Onur Caymaz Kimdir? Hayat Hikâyesi Hakkında…

Şair ve yazar olan Caymaz, 1999 senesinde Gençlik Kitabevi’nin açmış olduğu yarışma çerçevesinde “Hayalperistanbul” isimli hikâyesi ile birinci olmayı başarır. 2000 senesine gelindiğinde ise “Kâh ve Rengi” başlıklı olan dosyası ise Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü’nü kazanmış ve bu eseri Hera Yayınları tarafından kitap haline getirilmiştir. 2002 senesinde ise Haldun Taner Öykü Ödülü çerçevesinde ikinci seçilmiş olan “Nokta” öyküsü, “Ezilmiş Leylaklar Kitabı” isimli ilk kitabında yer alır.

Onur Caymaz Biyografisi: Onur Caymaz Kimdir? Hayat hikâyesi hakkında Caymaz’ın 2004 senesinde “Seni Hatırlatan Yıldızlar” adlı romanının ve bununla beraber “Bak Hâlâ Çok Güzelsin” başlıklı olan şiir kitabının yayımlandığını da söylemek gerekiyor. Ayrıca bu yayınlanmış olan “Bak Hâlâ Çok Güzelsin” şiir kitabı, 2005 senesinde Behçet Aysan Şiir Ödülü’nü kazanmayı başarır. Ardından ise 2005 yılında “Sanki Yarın Nisan” hikâyesi, 2008 yılında “Kalbin ve Tenin Bütün İstekleri” hikâyesi ve 2009 yılına gelindiğinde ise “Yaz Tarifesi” şiir kitabı neşredilmiştir. 2010 yılının güz döneminde yayınlanan “Gece Güzelliği” adındaki hikâye kitabı ile de okurlarıyla buluşmuş olan Caymaz, 2011 senesinde “Pervaneyle Yaren” isimli şiir dosyası ile Bedri Rahmi Eyüboğlu Şiir Ödülü’nü kazanmayı başarır.

Onur Caymaz Biyografisi: Onur Caymaz Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Caymaz, şiir ve öykü dalında çeşitli eserler vermiş ve bu kaleme aldığı eserler sayesinde önemli öykü ve şiir ödüllerine layık görülmüştür. Şiirleri farklı farklı dillere çevrilmiş olan Caymaz, öğretmenlik ve bilgisayar programcılığı gibi türlü işlerde çalıştıktan sonra son sekiz yıldır hem editörlük hem bağımsız şekilde yazarlık hem de reklam ajansları bünyesinde düzeltmenlik yapmaya devam etmektedir. Ayrıca Aydınlık Gazetesi içerisinde Pazar günleri onun yazıları yayınlanmaktadır.

Farklı edebi türlerde şiir ve öykü dallarında çalışmalar yapmış olan Caymaz’ın bu eserleri için pek çok ödül aldığını belirtmiştik. Caymaz’ın kitapları geçmişten günümüze doğru şu şekilde sıralanabilir:

  • Kâh ve Rengi: Hera Yayınları tarafından ödül aldıktan sonra basılmaya layık görülen bu kitap, bir şiir kitabıdır ve 2000 yılında yayımlanmıştır.
  • Ezilmiş Leylaklar Kitabı: İkincilik ödülü almış olan “Nokta” isimli öyküsü de bu kitap içerisinde yer almıştır. Bir öykü kitabıdır ve 2003 yılının Ekim ayında yayımlanmıştır.
  • Bak Hâlâ Çok Güzelsin: Behçet Aysan Şiir Ödülü’nü 2005 senesinde kazanmış olan kitap, bir şiir kitabıdır ve 2004 yılının Eylül ayında yayımlanmıştır.
  • Seni Hatırlatan Yıldızlar: Bir öykü kitabı olarak kaleme alınmış olan bu kitap, 2004 yılının Ekim ayında yayımlanmıştır.
  • Sanki Yarın Nisan: Bir öykü kitabı olarak kaleme alınmış olan bu kitap, 2005 yılının Eylül ayında yayımlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir