Genel

Onur Behramoğlu Biyografisi: Onur Behramoğlu Kimdir?

9 Ağustos 2020

Onur Behramoğlu, şair bir şahsiyet olarak tanınır. Behramoğlu 1975 yılında İstanbul ilinde dünyaya gözlerini açmıştır. Üniversite tahsilini Marmara Üniversitesi bünyesinde “Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü”nden mezun olmuştur. Daha sonrasında Yeditepe Üniversitesi’nde işletme alanında yüksek lisans yapar. Şairin kaleme almış olduğu ilk şiirleri ise Yasakmeyve Dergisi üzerinde yayımlanmıştır. 2003 ile 2007 yılları arasında kaleme almış olduğu şiirlerini de “Asit ya da İksir” isimli ilk şiir kitabında yayımlar.

Behramoğlu, ikinci kitabı olan “Senden Öğrendiğim Şarkılar” isimli kitabı ise 2013 senesinde yayımlamıştır. Onun şiirleri, Bulgarca, İngilizce, Rusça, Hollandaca ve Azerice diline çevrilmiştir. Ayrıca Behramoğlu, şu gazetelerde aylık olarak yazılar yazmaktadır: Şalom Gazetesi-Zapatista köşesi, Remzi Kitap Gazetesi-Benim Şairlerim köşesi. Bununla beraber www.aykiriakademi.com web sitesi üzerinde de yazılar yazmaktadır. Behramoğlu’nun şiiri edebiyat değil de bir başkaldırı saymasından dolayı hiçbir ödüle katılmadığından bahsedebiliriz.

Onur Behramoğlu Biyografisi: Onur Behramoğlu Kimdir? Uluslararası Etkinlikleri Nelerdir?

Buna göre Behramoğlu’nun pek çok farklı yurtdışı etkinliğine katıldığını söyleyebiliriz. Namık Kemal Behramoğlu’nun çocuğu ve aynı zamanda Ataol Behramoğlu ile Nihat Behram’ın da yeğeni olan Onur Behramoğlu’nun katılmış olduğu yurtdışı etkinlikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Moskova Uluslararası Şiir Festivali – 2010 yılı Mayıs ayı – Rusya
  • Şiir Çeviri Atölyesi – 2012 yılı Eylül ayı – İsrail
  • Bulgar Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen 100. Kuruluş Yıldönümü Kutlaması ile 10.Uluslararası Yazarların Toplantısı – 2013 yılı Eylül ayı – Bulgaristan
  • Türk Şiiri Semineri – 2013 yılı Eylül ayı – Bulgaristan
  • Sha’ar 13.Uluslararası düzeyde Şiir Festivali – 2013 yılı Kasım ayı – İsrail

Onur Behramoğlu Biyografisi: Onur Behramoğlu Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Behramoğlu, hayatı boyunca pek çok festival ve seminere katılmıştır ancak şiirin bir başkaldırı olduğuna inandığı için hiçbir ödül yarışmasına katılmamıştır. Bu doğrultuda şiirlerini ve denemelerini kaleme alan Behramoğlu’nun bugüne dek çıkarmış olduğu şiir ve deneme kitapları şu şekilde sıralanabilir:

  • Asit ya da İksir: Şairin kaleme aldığı ilk şiirlerinin yayınlandığı ilk şiir kitabı olarak bilinir. Bu şiir kitabı 2013 senesinde yayımlanmıştır.
  • Senden Öğrendiğim Şarkılar: Şairin kaleme aldığı ikinci şiir kitabı olarak bilinir. 2013 senesinde yayınlanan bu ikinci şiir kitabında, 2007 ile 2013 seneleri arasında kaleme aldığı şiirler bulunmaktadır.
  • Zaten Herkes Bir Denizdir Doğuştan: Deneme türünde kaleme almıştır ve 2015 senesinde yayımlanmıştır. Merak uyandıran ve ilgi çeken konularla dolu bir kitaptır. Baştan sona kadar şiir, senfoni ve roman gibi yazılmıştır. İçerisinde düşündüren, ayaklandıran, bilgilendiren ama her şeyden önce de sevdiren capcanlı, yepyeni sözcükler ve imgeler bulunmaktadır. İnsan ruhunun dokunulmamış köşelerinde; bilinmedik ve beklenmedik heyecanlarıyla; alışılmadık ve umulmadık dil lezzetleriyle dolu bir yolculuğa çıkarır. Bu kitap, insanları aşka, hayata ve kendi yaşamlarına, bununla beraber insanları kendi gibi olmaya yaklaştıracak özellikte bir kitaptır.
  • Başkaldırıyorum Öyleyse Varız: Deneme türünde 2016 senesinde kaleme alınmış ve yayımlanmıştır. Behramoğlu, bu deneme kitabında başkaldırmanın binbir farklı rengini ve görünümünü hatırlatan yazıları bir araya getirir. Ayrıca şair, bu kitapta şu tip insanlara seslenmektedir: Normlara uygun olan karanlık kişiliklere, kadından korkanlara, kitap yakanlara, bir cana kıyma cesaretinde bulunanlara, baktıkça her birimizi aslında insanlığından utandıranlara ve her bir kötülüğün sebebi olanlara seslenir.
  • Kalbim, Ağır İşçim, Sevgilim: Şiir kitabı olarak kaleme alınmış ve 2019 senesinde yayımlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir