Genel

Onat Kutlar Kimdir? Onat Kutlar’ın Biyografisi

9 Ağustos 2020

Onat Kutlar, 25 Ocak 1936 tarihinde Alanya’da dünyaya gelmiş bir şairdir. Asıl adı Mehmet Akif Onat Kutlar’dır. Hakim bir babaya sahip olduğu çocukluğu sürekli farklı şehirlerde geçmiştir. İlk ve orta öğrenimini Gaziantep’te tamamlayan Kutlar, bu şehirde yayımlanan “İlke” adındaki dergide şiirlerini yayımlamıştır.

Üniversite döneminde İstanbul’a gelerek Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’ne yerleşmiştir. Fakat burada öğrenimine devam etmemiştir. Buradan ayrılarak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydolmuştur. Fakat burayı da bitirmeden okuldan ayrılmıştır. Paris’e giderek felsefe okumaya karar vermiştir. Paris’te iki yıl kadar kalmıştır. Türkiye’ye döndüğünde “Doğan Kardeş” adlı dergide yazı yazmaya başlamıştır.

1964 yılında yaptığı ilk evliliğinde Gazel Kutlar ve Mazlum Kutlar adında iki çocuğu vardır. 1989 yılında ise Filiz Kutlar ile evlenmiş ve geri kalan hayatına onunla devam etmiştir. The Marmara Park adlı otelde düzenlenen saldırı nedeniyle ağır yaralanmıştır. 30 Aralık 1994 tarihinde yaşadığı bu acı olayın verdiği hasardan sağ olarak kurtulamamış, uzun süre direnmiş fakat 11 Ocak 1995 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Onat Kutlar’ın Edebi Hayatı

Onat Kutlar ‘ın şiir ve yazıları 1952 senesinden itibaren çeşitli dergilerde yayımlanmıştır. Böylelikle Türkiye’de üne sahip şairler arasından yerini almaya başlamıştır. Ödül de almasını sağlayan ve ününe ün katan kitabı “İshak” adlı kitap olmuştur. Bu kitap Türk Dil Kurumu ödülünü almıştır. 1965 senesinden 1976 yılına kadar Türk Sinematek Derneği adlı derneğin başkanlığını yapmıştır.

Sadece şiir ve düzyazı tarzında değil senaryo alanında da eserler vermiştir. Bu eserleri sadece ülkemizde değil yurtdışında da oldukça beğenilmiştir. Festivaller de birçok ödül almıştır. Ayrıca Berlin Film Festivali’nde de jürilik yapmasına zemin hazırlanmıştır.

Onat Kutlar’ın Eserleri

Onat Kutlaröykü, şiir, senaryo, deneme dalında birçok eser vermiştir. 1960 senesinde “İshak” adlı kitabı sayesinde Türk Dil Kurumu ödülünü almıştır. 1994 senesinde ise Türk Sinematak Derneği’nde yaptığı çalışmalar nedeniyle Fransa’dan L’OrdredesArts et desLettres ödülünü almıştır.

Şiir

  • Peralı Bir Aşk İçin Divan
  • Unutulmuş Kent

Senaryolar

  • Kenan
  • Hazal
  • Hakkari’de Bir Mevsim

Öykü

  • İshak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir