Genel

Ömer Şişman Kimdir? Ömer Şişman’ın Biyografisi

16 Ağustos 2020

25 Şubat 1980 tarihinde İstanbul’da doğdu. Son dönem modernite edebi geleneğinin bir parçası olarak adından sıkça söz ettirmeyi başaran Ömer Şişman; eğitim kariyerine son hız devam etti. Bilginin muhtevası gereği meraklı ve bir o kadar da edebi akımları çözümleme isteği içinde olan şair; yükseköğrenimini Marmara Üniversitesi İşletme ve iletişim bölümlerinde tamamladı. Yaşamı bilimsel olarak sorgulayan ve akademik kariyerine de hızlı bir geçiş yapan şair; lisansüstü eğitimini de başarı ile tamamladı. Eserlerini çok sayıda dergi ve yayınevine yayınlayarak çok sayıda okura ulaşmayı başardı.

Yapıtlarının Yayın Hayatına Kazandırılması Ve Şiir Geleneği

Şiirlerini ağırlıklı olarak heves dergisinde yayınlayarak geniş okur kitlesine daha hızlı bir şekilde eserlerini tanıtma fırsatı yakaladı. İlk kitabı hata 2005’te, ikinci kitabı bitki ben 2010‘da yayın hayatına sunularak Yazar-eser ikilisi merakla takip edilmeye başladı. Yeni dönem yazar ve sanatkârlardan olan Selçuk Yemen, Hasan Basri Ünlü, C. Hakkı Zariç, Sevgi Köse’yle beraber yola çıktıkları Mevsimlik şiir dergisi Ağır Ol Bay Düz Yazı ‘nın son 3 sayısını yayına özenle hazırladı. Haftalık şiir yazısı niteliğinde olan Mahfil’i Ahmet Güntan’la hazırladı. Ömer Şişman; Üç aylık şiir-eleştiri dergisi heves’i çıkararak Ali Özgür Özkarcı ve Mehmet Öztek’le yayın hayatında daha aktif bir çalışma koordinasyonu içine girmeyi başardı. Çeşitli yayınevlerinde çalıştı.Ayrıca çok sayıda düzeltmenlik işi yaparak yazarlık serüvenine büyük katkı ve kazançlar sağlayarak; dil ustalığını, dil bilincini daha sağlam temellere oturtmayı başardı.

 Burak Fidan, Ali özgür Özkarcı, Ahmet Üntanla beraber yeni bir edebi oluşumun içinde yer alarak; 2011’de Edebi Şeyleri kurdu. Şair halen; Edebi Şeylerin şiir ve eleştiri dizisi olan 160. Kilometre’nin Ali Özgür Özkarcı ile beraber ortaklaşa yürüttüğü ve ilgiyle takip edildiği dizi mecrasının editörlüğünü yapmaya devam etmektedir. Yaşamını serbest düzeltmenlikle sağlayan yazar, pek çok editörlük başyapıt dizayn yapmaktadır. Seçkin eser düzeltmenliği ile dil bilgisi kalitesi niteliğindeki yetkin eserlerin ustaca kontrollerini sağlayarak; adeta ustalığını konuşturmaktadır. Ömer şişman şiirve eserlerindeki okuyucunun keşfetme duygusuna, sorusorma bilincine en çok atıf yapan son dönemin başarılı kalemlerindir. Genç yazar Ömer Şişman yazıları ve dergilerde yer alan şiirleri merakla takip edilmeye okurlarca antolojilerde ilgi ile okunmaya hâlâ devam edilmektedir.

Şiirleri

  • Hata Devam Ediyor
  • Bitkiben
  • Dikenli Zıplak
  • Dramatik İyileşmeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir