Genel

Ömer Faruk Toprak Kimdir? Ömer Faruk Toprak’ın Biyografisi

15 Ağustos 2020

Ömer Faruk Toprak 1920 tarihinde doğdu. Türk Edebiyatında gerçekçi bir şair olarak adından sıkça söz ettiren Toprak; aynı zamanda romancı ve öykücü olarak tanınmaktadır. Eğitim hayatı bir hayli yoğun geçen Toprak ilk zamanlar duygusal temelli,  matem ve acı temalarını yazılarında kullanmayı seçti. Lise yıllarında yazar; bu eser söyleyiş nitelikleri ve üslubu ile ön plana çıktı. Toprak lise öğrenimini;1941 yılında bitirdi. Ders çalışma merakı bilgiyi işleme ustalığı ve hukuksal olarak haklarının farkında olarak özgürlükleri kavrayış biçimi onu Hukuk öğenim görme isteğine yöneltti.

Akademik Kariyeri Ve Edebi Eserlerinin Genel Muhtevası

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne 3 yıl devam eden Toprak; sonrasında öğrenimini yarım bırakmak durmunda kalarak memur olarak çalışma hayatında yerini aldı. Çalışamaya, geçimini sağlamaya memur olarak devam eden Toprak; hızlı bir yükselişe geçerek; hızlı bir yazarlık tecrübeleri edinmeye başladı. Topluma olan hassasiyeti ve toplum bilimci tavrı onu Şiir yapısı ve muhtevasını Toplumsal gerçekçi şiire yöneltmesine sebep oldu. Ömer Faruk Toprak; Toplumcu şiir akımlarının ortak noktada buluştuğu ve toplumsal sanatçıların bir araya geldiği ‘’Yürüyüş’’ dergisinin son sayılarını çıkarmayı başladı. Gelenekçi şiir ve roman modelini benimseyen yazar, hayatı boyunca toplumsal gerçekçilik rolüne büründü. Toplumu Real olarak ele alan yazar, onlarım sorunları, dertleri, hüzünleri sevinç ve istekleri üzerinde yoğunlaşarak adeta toplum bilimci bir sosyolog olarak yazılarını kaleme aldı.

 Bostancı’da Ömer Faruk Toprak Halk Kütüphanesi yer almaktadır. Bu kütüphanede yazarın her biri özenle arşiv doyası içine alınmış eser ve yazıları bulunmaktadır. Gerçekçi bir toplum bakışına sahip olan Toprak her adımda sosyal alan hakları,  toplumun içinde rol aldığı bütün kavramların derinlemesine araştırmasını yapmıştır. Kendi kütüphanesinde de pek çok okur Toprak’ın eserlerini merakla ve ilgiyle hala okumaya devam etmektedir. Ömer Faruk Toprak hürriyet ve özgürlük üzerindeki fikirleri, Anadolu mecrası ve toplum tabakalarının resmini en iyi yansıtan yazarların başında gelmektedir. Usta kalemi, yetkin eserleri ve zengin söz dağarcığı ile Ömer Faruk Toprak son dönemde de büyük okur kitlesi tarafından ilgi ile takip edilmektedir.

Eserleri

  • İnsanlar
  • Hürriyet
  • Dağda Ateş
  • Susan Anadolu
  • Ay Işığı
  • Tüm Şiirleri

Roman

  • Tuz Ve Ekmek
  • Karşı Pencere

Öykü

  • Gönen öyküleri

Anı

  • Duman Ve Alev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir