Genel

Nuri Turgut Adalı Kimdir? Nuri Turgut Adalı’nın Biyografisi

8 Ağustos 2020

Nuri Turgut Adalı 22 Kasım 1922 tarihinde Kırcali’de doğmuştur. Kaşıkçılar adlı bir köyde ilköğrenimini tamamlamasının ardından orta öğrenimini de Hatiboğulları adlı bölgede tamamlamıştır.

Adalı 1945 ve 1946 yıllarında iki arkadaşı ile birlikte Rositsa kampına kapatılır. 1950 senesine kadar burada tutuklu kalır. Fakat tahliye olması da bir şeyi değiştirmez. Serbest kalmasının ardından tekrar tutuklanarak “Belene” adlı kampa tekrardan hapsedilir. 27 Mayıs’ta yaşanan devrim hareketinin ardından ihbar edilerek tutuklanır ve 15 yıl cezaya mahkum edilir. Burada cezasını tamamlamasınız ardından serbest bırakılır fakat tutsak hayatı onun için henüz bitmemiştir. 1982 yılında defterine yazdığı şiirler nedeniyle tekrardan tutuklanır ve 3 yıl daha ceza yatar. Cezası bittiğinde ve tahliye olduğunda hala daha göz hapsinde tutulur. Ailesiyle yaşamasına rağmen günde iki defa bir suç işleyip işlemediği kontrol edilir. Ardından formalite bir tutuklanma daha yaşar ve buradan da tahliye olduğunda Skomple adlı bir köye sürgün edilir.

Nuri Turgut Adalı sürgün yıllarının bitmesiyle babasının yanına dönmüş olsa bile kontrolleri sürekli devam eder. Polis merkezine giderek imza vermesi istenir. Bunu günde ii kez olacak şekilde devam ettirir.Tutuklanma ve sürgün gibi nedenlerden dolayı yirmi üç sene boyunca onun için çok değerli olan sevdikleriyle görüşmemiştir. Dolu dolu hasretle geçen seneler yaşamıştır. En sonunda 1989 senesinde yaşanan toplu göç esnasından eline iki bavulunu alarak Türkiye’ye geri dönmüştür. Fakat senelerce hasretini çektiğini Türkiye’yi döndüğünde eskisi gibi bulamamış ve bu durum onda büyük bir hüzün yaratmıştır.

Nuri Turgut Adalı’nın Eserleri

Nuri Turgut Adalı şiirleri nedeniyle tüm hayatını hapis ve sürgünlerde geçirmiş olmasına rağmen kitaplaştırdığı tek eseri “Hapishaneden Sesler” adlı kitabı olmuştur. Bu kitap 1955 senesinden yayımlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir