Genel

Nurettin Özdemir Kimdir? Nurettin Özdemir’in Biyografisi

8 Ağustos 2020

Nurettin Özdemir 1927 yılında Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde dünyaya gelmiştir. Türk siyasetçi ve şairdir. İlköğrenimini Gümüşhane’de tamamlamıştır. Yükseköğrenimini okumak için İstanbul’a taşınan Nurettin Özdemir; İstanbul Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’nde öğrenim görmüştür. Mezuniyetinden kısa bir süre sonra serbest avukatlık yapmaya başlayan şair,avukatlık mesleği dışında milletvekilliği, yazarlık, şairlik ve gazetecilik mesleklerini de icra etmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi 1. ve 3. Dönem Gümüşhane Milletvekilliği görevinde çalışmıştır. Bunun yanı sıra 3. Dönem Millet Meclisi Danışmanlık Meclisi Başkanlık Divanı İdare Amirliği görevini de üstlenmiştir. Nurettin Özdemir evlidir ve bu evliliğinden beş çocuğu dünyaya gelmiştir. Kültür Başkanlığı Müşavirliği’ne 1980 senesinde atanmıştır. Bu görevinde uzun yıllar çalıştıktan sonra emekliye ayrılmıştır. 25 Ağustos 2016 tarihinde hayata veda etmiştir.

Nurettin Özdemir’in Edebi Hayatı

Nurettin Özdemir’in ilk şiirleri Trabzon Halkevi Dergisi’nde yayınlanmaya başlamıştır. 1945 senesinden itibaren Yeni Yol ve Hak gazetelerinin yöneticiliğini üstlenmiştir. Yönetici üstlendiği bu dergilerde kendi şiirlerini de yayınlamıştır. İstanbul, Varlık, Çağrı, Hisar, Şadırvan gibi dergilerde de şiirleri yayınlanarak ismi duyulmaya başlanmıştır. Özdemir şiirlerinde Tanrıdağlı ve Fikri Nur takma isimlerini kullanmıştır. Şiirleri incelendiğinde Yahya Kemal, Rainer Maria Rilke ve Ahmet Hamdi Tanpınar etkileri görülmektedir. Şiirlerinde kalbinden geçenleri okuyucusuna aktarmayı ustalıkla başarmıştır.

Özdemir’in politik yönü de edebi eserlerine yansımıştır. Gazete ve dergilerde dönemin siyasal ve ekonomik durumunu anlatan yazıları da yayınlanmıştır. Sanatçı siyaset, ahlak, sanat, ülkenin ekonomik problemlerini kaleme almıştır. Birçok radyo ve televizyon programına katılarak bu konular üzerine görüşlerini bildirmiştir. Yugoslavya’da düzenlenen Ştruga Şiir Akşamları Festivaline 1981 yılında Türkiye’yi temsilen katılmıştır. 1992 yılında ise 12. Dünya Şairler Kongresinde ülkesini temsil etmiştir. Yazar İLESAM üyesidir. Şiirlerinden bazıları çeşitli bestekarlar tarafından bestelenmiştir.

Nurettin Özdemir’in Eserleri Nelerdir?

Şiir Kitapları:

  • Vakit Geçti Yorgunum isimli şiir kitabı 1981 yılında yayınlanmıştır.
  • Hayat Şiiri adlı şiir kitabı 1949 yılında basılmıştır.
  • Yitik Sevgi isimli şiir kitabı 1959 yılında Ankara’da basılmıştır.
  • Yağmur sonrası isimli kitabı 1955 yılında İstanbul’da yayınlanmıştır.
  • Zaman ve Aşk isimli şiir kitabı 1997 yılında basılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir