Genel

Niyazi Akıncıoğlu Kimdir? Niyazi Akıncıoğlu’nun Biyografisi

7 Ağustos 2020

Niyazi Akıncıoğlu 1919 yılında Kırklareli’nin Kurudere köyünde dünyaya gelmiştir. Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi’nde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenim görmüştür. Üniversite bittikten sonra memleketine geri dönmüştür. Memleketi Kırklareli’nde serbest avukatlık yapmaya başlamıştır. Akıncıoğlu 1 Şubat 1979 tarihinde Ankara Dışkapı Hastanesi’nde hayata veda etmiştir.

Niyazi Akıncıoğlu’nun Edebi Hayatı

Niyazi Akıncıoğlu 1940 yıllarında tanınan bir şair olmayı başarmıştır. Haykırışlar isimli kitabında ilk şiirlerini toplamıştır. Kitabı çıktıktan sonra çeşitli dergilerde yazı ve şiirleri yayınlanmaya devam etmiştir. Kırklareli’nde avukatlığa devam ederken bir yandan edebiyata da hayatında büyük önem vermiştir. Yazmayı ihmal etmeden mesleği ile birlikte yürütmeyi başarmıştır. 1950 yılında komünizm propagandası yaptığı gerekçesi ile yargılanmıştır. Mahkeme sürecinde 2 yıl tutuklu kalmıştır. İki yıl sonunda verilen karar neticesiyle beraat etmiştir. Cezaevinden çıktıktan sonra dışarıdaki hayata uyum sağlamakta zorlanmıştır. Münzevi bir hayatı seçerek kendine yönelmiştir. 1970 yılından itibaren olan süreçte yeniden yazmaya ve yazdıkları yayınlamaya başlayınca adını tekrar duyurmaya başlamıştır.

Niyazi Akıncıoğlu‘nun şiirleri öldükten sonra Umut Şiirleri isimli bir kitapta toplanmıştır. Şiirlerinde yapılan incelemeler sonucu şairin Divan ve Halk Edebiyatı şiir anlayışından etkilendiği gözlemlenmektedir. Divan ve Halk edebiyatını iyi gözlemlemiş olan şair, biçim ve anlayış olarak bu dönemlere yakın bir şiir tarzı yakalamıştır. Özellikle Halk Edebiyatı şiir söyleyiş biçimlerini şiirlerinde ustaca kullanmayı başarmıştır. Asım Bezirci onu Nazım Hikmet ve Enver Gökçe’den sonra Halk edebiyatını kullanan ilk toplumsal gerçekçi şair olarak tanımlamaktadır. Bu tanım onun şiir anlayışını özetleyen bir yorumdur. Şiirlerini toplumsal gerçekçi bir bakış açısıyla  kaleme almıştır. Onun şiirlerinde toplumun bir yansıması görülmektedir. Şiirlerinde karanlık bir hava yerine güneşli ve umutlu bir hava hakimdir. Kötümser bir tavır yerine iyimser bir tavırla, gelecekten umutlu şiirler üretmiştir. Orhan Saik Gökyay, Nihal Atsız, Faruk Nafız Çamlıbel, Nihat Sami Baharlı ve Namdar Rahmi Karatay gibi şairlerden oldukça etkilenmiştir. Şiirleri Gün, Yürüyüş, Yeni Edebiyat, Pınar, İnsan, Yeni Ses gibi dergilerde ölümünden sonra da yayınlamaya devam etmiştir.

Niyazi Akıncıoğlu’nun Eserleri Nelerdir?

Şiir:

– Ajans

– Yağmur Duası

– Mutluca Şiir

– Bursa

– Edirne

– Hürriyet Kasidesi

– Selam

– İçlenme

– Kuş Kanadından

– Nağme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir