Genel

Nimetullah Hafız Kimdir? Nimetullah Hafız Biyografisi

6 Ağustos 2020

Nimetullah Hafız 1939 senesinde Kosova’nın Priznen şehrinde dünyaya gelmiş edebiyat profesörü, şair ve yazardır. İlköğrenimini Priznen’de tamamlamıştır.1961 yılında ortaokul ve liseyi de Priznen’de okuduktan sonra Üsküp’e giden Nimetullah Hafız, Üsküp’te Birlik Gazetesinde gazetecilik yapmıştır. Daha sonra Priştine’deMeto Bayraktarı görevinde bir yıl kadar çalışmıştır. Sonrasında ise Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yapan hafız, Radyoda 1968 senesinde gazeteci, spiker ve çevirmen olarak Türk dili programlarında görev yapmıştır.

Nimetullah Hafız, Priznen Belediyesi’nin Tarihi Eserleri Koruma Kurumunda 1969 ve 1973 yılları arasında şarkiyatçı olarak çalışmıştır. Bu süreçten sonra İstanbul’a gelmiştir. İstanbul’da eğitimine kaldığı yerden devam etmiştir. İstanbul Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde beş ay uzman olarak çalışarak, doktora çalışmalarını da yürütmeye başlamıştır. Priştine Üniversitesi’nde 1974 senesinde Felsefe Fakültesi Şarkiyat bölümünde Türk Dili asistanı olarak göreve başlamıştır. Priznen Türk Halk Metinleri ve Ağız Hususiyetleri konulu tezini vererek İstanbul Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyat bölümünde doktorasını tamamlamıştır.

Doktorunu tamamlama tarihi 1976’dır. Priştine Şarkiyat bölümünde ise 1978 senesinde Türk Dili doçenti olmuştur. Nimetullah HafızPriştine Üniversitesi’nde 1983 yılında Türk Dili profesörlüğüne yükselmeyi başarmıştır. Priştine Üniversitesi’nde 1988 ve 1989 yılları arasında Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün kurulmasını sağlamıştır. Türk Dili profesörü olarak, Priştine Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı ve Şarkiyatçılık bölümlerinde çalıştı. Sevinç ve Çevren isimli dergilerde yazı ve şiirleri yayınlanmıştır.

Nimetullah Hafız’ın Eserleri Nelerdir?

Biyografi Kitapları:

  • Rıza Mollov Hayatı ve Eserleri isimli kitabı 1999 senesinde basılmıştır.

Araştırma ve İnceleme Kitapları:

  • Kosova Türk Halkı Edebiyatı Metinleri adlı eseri 1985 yılında yayınlanmıştır.
  • Bulgaristan Halk Edebiyatı Metinleri isimli kitabı 1990 yılında basılmıştır.
  • Yugoslava’da Çağdaş Türk Edebiyatı Antolojisi isimli araştırma kitabı 1989 yılında basılmıştır.
  • Bulgaristan’da Çağdaş Türk Edebiyatı Antolojisi adlı kitabı 1987 senesinde yayınlanmıştır.

Şiirleri:

  • Ana Kucağı isimli şiir kitabı 1983 yılında yayınlanmıştır.
  • Günaydın isimli şiir kitabı 1964 yılında basılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir