Genel

Nesimi Çimen

2 Ağustos 2020

Nesimi Çimen 1931 yılında Adana’da doğmuştur. Cumhuriyet Dönemi yazarları arasında önemli bir yere sahip olan Nesimi Çimen, Türk Halk Ozanları geleneğini sürdüren son dönem ozanlarından birisidir. Madımak Oteli yangınında Otelde bulunan aydın kesimden olan Çimen, 2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta ölmüştür.

Nesimi Çimen’in Hayatı

1931 yılında Adana’ya bağlı olan Saimbeyli ilçesinde doğduktan sonra yazar buradan göç ederek Kayseri’nin Sarız ilçesinde yaşamaya başladı. İlçede bir ağanın yanında işe başladı. Ancak ağanın kızına aşık olunca ağa ile arası açıldı. Ağa ile arası açılan şair ağanın kızı Dilber’i alarak şehri terk etti. Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde Sevdili Köyü’ne yerleşerek burada yaşamaya başladılar. Uzunca bir müddet burada kaldıktan sonra İstanbul’a göç ettiler. Yaşadığı dönemde Almanya’ya işçi alımları yapılmaktaydı. Almanya’ya gitmek için çaba harcasa da sağlık problemleri nedeni ile gidemedi. Almanya’ya gidemeyince İstanbul’dan ayrılarak Osmaniye’nin Kadirli ilçesine taşındılar. Burada Yaşar Kemal ile tanışan Nesimi Çimen Yaşar Kemal’in aracı olduğu bir fabrikaya işçi olarak girdi. Ancak girdiği fabrikada işçilerin greve çıkmasında rol oynaması nedeni ile fabrikadan atıldı. Bunun üzerine para kazanmak maksadı ile ozanlık yapmaya başladı.

Nesimi Çimen’in Ozanlık Devri

Şair küçük yaşlardan itibaren şiire ilgi duymakta ve türkü derlemeleri yapmaktaydı. Osmaniye’de ozanlık hayatına başladıktan sonra 1967 yılında Tunceli’de yapılan bir Pir Sultan Abdal oyununda oynadı. Burada ozanlık yaptı. Ancak salonda program esnasında olay çıktı ve Nesimi gözaltına alındı. Girdiği gözaltı esnasında bıyıklarının yarısı yolunarak işkenceye maruz kaldı. Bu olay üzerine İstanbul’a tekrar taşınarak Zeytinburnu’nda bir eve yerleşti. Evine sık sık ünlü halk sanatçıları gelmekteydi. Bu sanatçılar arasında; Aşık Mahsuni, Yaşar Kemal, Atıf Yılmaz, İlhan Selçuk Yılmaz Güney, Aşık İnsani gibi ünlü isimler vardı.

Nesimi Çimen eserlerinde Hatayi ve Pir Sultan Abdal gibi ozanların nefeslerini söylemiştir. Bu şekilde ün kazanarak sonrasında kendi yazdığı deyişleri okumuştur. Türkülerini söylerken bağlama yerine Cura isimli çalgıyı kullanmıştır. Bağlamaya benzemesi ile birlikte bağlamadan küçük olan bu çalgı Sanatçı’nın özgün tarzıdır.  35 kişinin öldüğü ünlü Madımak Katliamında öldürülenler arasındaydı. Cenazesi İstanbul’da Karacaahmet Mezarlığındadır. Derlemelerinden bazıları şunlardır;

  • Ayrılık Hasreti Kar Etti Cana
  • Barış Güvercini
  • Daha Senden Gayri Aşık mı Yoktur
  • Bu Dünyanın Devranına
  • Dinle Gönül Yine Ah-u Zar Oldu
  • Duaz-ı İmam
  • Dinle Beni Nazlı Yârim
  • Ilgıt Ilgıt Esen Seher Yelleri
  • Nedir Ey Gaziler Benim Yandığım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir