Genel

Nermin Pura

2 Ağustos 2020

Nermin Pura Cumhuriyet Döneminde ender kadın yazarlarından birisidir. Yazarlığının ve şairliğinin yanı sıra resim sanatı ile de yakından ilgilidir. Yazı dünyasında olduğu gibi resimde de oldukça başarılı eserler vermiştir. 1923 yılında İstanbul’da doğan Nermin Pura’nın kızlık soy ismi Hekimoğlu’dur. Tam olarak adı Emine Nermin Pura olsa da genellikle ilk ismini kullanmamaktadır.

Nermin Pura’nın Hayatı

İstanbul doğumlu olan şair ilköğrenimini burada tamamladıktan sonra Erenköy Kız Lisesini bitirmiştir. Daha sonra Türkiye Emlak Kredi Bankası Genel Müdürlüğünde uzun yıllar çalışmış ve nihayetinde buradan emekli olmuştur. Burada raportör mesleğini ifa etmiştir. Evli olan Nermin Pura’nın eşi tıpkı Nermin Pura gibi ressamdır.

Çok yönlü bir yazar olan Nermin Pura birçok alanla yakından ilgilenmiş ve bu alanlarda uzmanlaşmıştır. Emekli olduktan sonra yazı çalışmalarına yoğunluk vermiş resim alanında da çalışmalarını hızlandırmıştır. Çok sayıda sergi açarak bu alanda tanınmış sanatçılardan birisi olmuştur. Hem resmi koleksiyonlarda hem de özel koleksiyonlarda eseri bulunan yazar yurtiçinde 23 adet şahsi sergi açmıştır. Bu sergiler sanatseverler tarafından oldukça yoğun ilgi görmüştür. Resimlerinde genellikle canlı ve parlak renkleri tercih etmiştir. 1997 yılında UNESCO tarafından Onur Ödülü alarak dünya çağında büyük bir başarıya imza atmıştır. Aldığı Ödül’ün adı ise Uluslararası Plastik Sanatları Derneği’dir. Aynı zamanda sanatçı Güzel Sanatlar Birliği, Resim Derneği, Sanat Sevenler Derneği ve Ressamlar Derneği’nin üyeleri arasında yer almaktadır.

Nermin Pura’nın Yazarlık Hayatı

Nermin Pura Cumhuriyet dönemi kadın yazarları arasında özgün bir dile sahip olan yazarlardandır. Kendine has geliştirdiği tarzı ruh dünyasının bir yansıması olarak görülür. Gözlem yapan bir bakış açısına sahiptir. Musiki ile de ilgilenerek birçok farklı şarkının güftesini ve bestesini yapmıştır. Yaptığı güfteler 100’den fazladır. Şiirleri birçok farklı yayında yer almıştır. Şairin yazılarının yayınlandığı yayınlar şunlardır;

  • Türk Kadınının Şiir Antolojisi
  • 1992 yılında yayınlanan Ana Dergisinin Şiir Damlacıkları Antolojisi
  • 1986 yılında Genç Kuşaklar Şiir Antolojisinin Deneyimli Şairler Bölümü
  • 1998 yılında Anthology Turkish Poets
  • 1998 yılında Pera Palas Gül Destesinde yayımlandı.

Nermin Pura’nın eserleri ise şunlardır;

  • Şiir alanında eserleri kronolojik olarak şu şekildedir; Yaprak, Bahçem, Pembe Mavi Mor, Hayat Rüzgarları, Sevgi Çiçeklerimi Duygu Yumağım, Dörtlüklerim ve Özdeyişlerim, Şiirimden Esintiler
  • Araştırma alanında Türkiye Resim Sanatı Tarihi Özeti ve Sanatla İlgili Terimler ve Bilgiler kitaplarını yazmıştır.
  • Nermin Pura Radyo Tiyatrosu alanında da 1998 yılında Beklenen Mektup adlı oyunu yazmıştır.
  • Roman alanında Yanlış Adımlar yazısını yazmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir