Genel

Neriman Hikmet

2 Ağustos 2020

Neriman Hikmet Cumhuriyet devrinde önemli şair ve yazarlar arasında yer almaktadır. 22 Aralık 1912 yılında dünyaya gelen şair TCDD’de görevli Hikmet Bey’in kızıdır. Asıl adı Neriman Hikmet Öztekin’dir. Birçok ünlü dergide eserleri yayınlandı. Şair olmasının yanı sıra uzun süre gazetecilik mesleğini sürdürmüştür.

Neriman Hikmet’in Hayatı

İlkokul’uHerekede okuyan sanatçı ortaokul eğitimini İstanbul’da Erenköy Kız Lisesinde lise eğitimini ise İstanbul İstiklal Lisesinde okudu. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, iktisat Fakültesi, Felsefe Bölümü gibi fakülte ve bölümlere ayrı ayrı dönemlerde kayıt yaptırsa da bu bölümlerin hiçbirisini bitirememiştir. Daha sonra Gazetecilik hayatına adım atmış ve çeşitli kuruluşlarda gazetecilik mesleğini sürdürmüştür. Neriman Hikmet bu esnada yazılarına devam ederek röportaj, hikâye ve fıkralar yazdı. Yazıları nedeni ile bir dönem tutuklandı. 1968 yılında mesleğinden kendi rızası ile emekli oldu. Sol çizgiye yakın yazıları ile sol camiada oldukça tanınmıştır. Hayatı boyunca hem maddi hem manevi sıkıntılar çekmiştir.

Çektiği bu sıkıntılara rağmen hayatında inandıklarını her zaman savunan ve söyleyeceğini esirgemeyen yazarlardan birisidir. Çetin Altan Neriman Hikmet’in ölümünden yıllar sonra demiştir ki; Nerimancık ancak bizim yaştaki meslektaşların anlayabileceği, gölgeli gülücüğünün şifresini çözen bir nükteyle Cumhuriyetin 67. Yıldönümü bayramında öldü. O Cumhuriyetin ilk kadın kalemlerindendi.”

Neriman Hikmet’in Yazı Hayatı

Neriman Hikmet Cumhuriyet devrinde yazılarını yazan ender kadın sanatçılardan birisidir. Bununla birlikte yazılarında toplum temasını ve insan sorunlarını sık sık işlemiştir.1936 yılında Doğuş Dergisini arkadaşı ile birlikte ortak olarak çıkardı. Daha sonra Yeni Edebiyat Dergisini tek başına çıkardı. Ancak bu dergi uzun soluklu olmamış ve 11 sayı olarak çıkmıştır.İlk şiirlerini 1937 ile 1938 yılları arasında Serveti Fünun dergisinde yayınladı. Vatan, İstiklal, Tanin, İkdam, Haber, Son Telgraf, Son Saat, Meram, Tan, Şehir, Telgraf ve Ankara başta olmak üzere birçok dergi ve gazetede yazıları yayınlanmıştır. Yazarın eserleri şunlardır;

  • Şiir olarak; 1931 yılında çıkan Konya Yolunda Tahassürler ve 1935 yılıda çıkan Tren adlı kitaplarıdır.
  • Roman alanında; 1944 yılında Köyün Dulları isinli eserini okuyucusu ile buluşturmuştur.
  • Röportaj alanında; 1966 yılında Ankara Kabristanında Açan Güller isimli eseri vardır.
  • İnceleme dalında, 1948 yılında Gazetelerin Yazmadığı, Partilerin Konuşmadığı Hakikatler isimli kitabını yazmıştır. Ayrıca bu alanda 1975 yılında Mevlâna: Bilimsel Gerçeklik Açısından Varoluş Felsefesi isimli kitabı okuyucuları ike buluşturmuştur.

Tüm bunların yanı sıra oldukça yoğun bir şekilde sendika faaliyetlerinde bulundu. Devrimci Kadınlar Birliği’nin kurulmasında oldukça fazla çabaları vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir