Genel

Nedret Gürcan

1 Ağustos 2020

Nedret Gürcan 26 Haziran 1931 yılında Afyon’a bağlı Dinar ilçesinde hayata gözlerini açmıştır. Son dönem şair ve yazarlarından birisidir. Esasında ailesi Doğu Karadeniz kökenli olsa da uzun yıllardır Dinar’da yaşamaktadır. 1917’de büyük dedesinin buraya kadı olarak atanması nedeni ile gelmişler ve sonrasında da aile olarak Dinar’a yerleşmişlerdir.

Nedret Gürcan’ın Hayatı

Esasında şair son dönem yazarları ve şairlerine bakıldığı zaman oldukça farklı bir portre çizmektedir. İzmir Buca’ya eğitim için girmiş ancak sağlık sorunları nedeni ile eğitimini devam ettiremeyerek memleketine geri dönüştür. Ailesi Dinar’ın önde gelenlerindendir. Burada un ve irmik fabrikası bulunur. Eğitim hayatına devam etmeyerek burada aile işletmesinin başına geçmiştir. Uzun yıllar yöneticilik yaparak 1998 yılında kendi işinden emekli olmuştur.

Şair ve yazar olmasının yanı sıra 1950 yılından 1970’li yıllara kadar CHP’NİN Dinar ilçe başkanı olarak siyasi görevde bulunmuştur. 29 yıl boyunca belediye meclis üyeliği yapan Nedret Gürcan iki dönem de Belediye Başkan Yardımcısı olarak siyasi görevde bulundu.

Nuran Gürcan ile evli olan Yazar’ın 1 kız 2 erkek olmak üzere 3 çocuğu vardır. 1997 yılından itibaren Ankara’ya yerleşmiştir ve hayatını burada devam ettirmektedir.

Nedret Gürcan’ın Yazı Hayatı

 Küçüklüğünden itibaren yazıya merakı olan şair yazı yazmaya 17 yaşında başladı. Herhangi bir eğitim almamasına rağmen yazdığı yazılar ve şiirler oldukça beğenildi. Şiirleri devrin ünlü dergilerinde yayınlandı. Bu dergiler;

  1. Varlık,
  2. Yeditepe,
  3. Yücel,
  4. Kaynak,
  5. Şairler Yaprağı,
  6. Mülkiye’dir. Ayrıca döneminde yaşanan Dinar depremi ile ilgili yazmış olduğu yazı dizisi Hürriyet ve Milliyet Gazetelerinde yer aldı.
  7. Şair’in şiir kitapları şunlardır; Yaşadıkça Aşk, Festival, İki Beyaz Çizgi, Bulut İndi, Tutkun ve Kırgın, Beş Çayı
  8. Nedret Gürcan yazdığı anıları ise şu kitaplarda toplamıştır; Benim Sevgili Taşram, Yaşanmış Taşra Öyküleri, Hoşça Kal Dinar
  9. Roman tarzında yazdığı kitabı ise İzmir’de Üç Gün ve Bir Gece adlı kitabıdır. Bu kitap Agora Yayınlarından 2007 yılında çıkmıştır.

Yazdığı kitaplar birçok farklı yayınevi tarafından hazırlanarak yayınlanmıştır. 2 Eylül 2019 yılında Ankara’da vefat etmiştir. Cenazesi ise Ankara’da Karşıyaka Mezarlığında toprağa verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir