Genel

Necdet Evliyagil Biyografisi

31 Temmuz 2020

1927 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Erkek Lisesi’nde okuyan Necdet Evliyagil ilk şiirlerini lise yıllarında yayınlamıştır. İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesine başlamıştır. Bu fakülteden de başarı ile mezun olan yazar bütün şiirlerini “İstanbul Düşü” isimli kitapta toplamıştır. Şiir alanında 10 genel anlamda ise 35 kitaba imza atan ünlü yazar Necdet Evliyagil genç yaşlarda gazeteciliğe başlamıştır.

Cumhuriyet gazetesinde üniversite döneminde yazan yazar üniversite sonrasında da bu gazetede yazmaya devam etmiştir. Kısa süre içerisinde Türkiye’ye adını duyuran yazar edebiyat alanında oldukça başarılı bir isim olarak tanınmıştır. Cumhuriyet gazetesi ve birçok gazetede ön planda çalışarak adından söz ettirmiştir.

Necdet Evliyagil Kimdir?

İstanbul Temsil Bürosu’nda yedek subay olarak görev yapmıştır. NAT0/ATA kurucuları arasında yer alan Necdet Evliyagil TBMM’nde Ankara Milletvekili görevi de yapmıştır. 1967 yılında Basın Şeref Kartı kazanma başarısını elde etmiştir. Radyo dönemi olarak bilinen dönemde(1950-1960) rahmetli milli şairimiz olan Behçet Kemal Çağlar ile on yıl boyunca İstanbul Radyosu’nda programlar sunmuştur. “Şiir Saatleri” isimli programı ünlü şairimiz ile sunmuştur. Necdet Evliyagil bu programın yanı sıra “Şiir Sohbetleri” programını da sunmuştur.

Necdet Evliyagil Hayatı

10 ciltlik şiirli takvim antolojisine imza atan Necdet Evliyagil 1978-1992 yılları arasında TRT’de “Şiir Dünyası” programını hazırlamış ve sunmuştur. Bu yıllar arasında sadeceTRT kanalı yayın yapmaktaydı. Bu görevini 14 yıl boyunca başarı ile gerçekleştirmiştir. Şiirlerinin bazıları Necil Kazım Akses tarafınca bestelenmiştir. Dünya Çocuk yılında yayınlanan bu yapıt Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda sahnelenmiştir. Necdet Evliyagil 2 Nisan 1992 tarihinde hayata gözlerini yummuştur. Çok yönlü bir sanatçı olarak tanınan Necdet Evliyagil birçok eseri ile insanlara sanat aşkı aşılamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir