Genel

Necati Zekeriya

31 Temmuz 2020

Necati Zekeriya 11 Kasım 1928 yılında Üsküp’de doğmuş olan bir Türk yazar ve şairdir. Üsküp Yugoslavya Krallığında bulunan bir şehir olsa da esasında Türk şehridir. Osmanlı Devleti’nin Balkanlara yerleştirdiği ailelerden birisi olan Necati Zekeriya’nın ailesi ilerleyen dönemlerde Türkiye’ye göç etmemiş ve burada ikamet etmeye devam etmiştir. Yugoslavya’da Balkan Türkleri adına yaptığı çalışmalar ve yazıları ile oldukça meşhur olsa da Türkiye’de henüz çok iyi bilinmemektedir.

Necati Zekeriya’nın Hayatı

Necati Zekeriya Üsküp’te doğduktan sonra Yugoslavya’da öğretmen okulundan mezun oldu. Daha sonra Felsefe eğitimi aldı. Burada aldığı eğitimlerde fikri yapısında hep Balkan Türklerinin haklarını savunma yatıyordu. Okuldan mezun olduktan sonra Türk okullarında öğretmenlik yaptı. Necati Zekeriya Üsküp’te yayına hazırlanan çeşitli çocuk dergilerinin sorumlusu oldu. Bu şekilde Sevinç ve Tomurcuk isimli dergileri 20 sene boyunca yönetti.Daha sonra Yugoslavya’da yayınlanan Birlik Gazetesinin yöneticisi oldu.

Daha sonraki yıllarda çeviri işleri ile uğraştı. Jovan Jovanovìc Zmajisimli Yugoslavyalı çocuk yazarının kitaplarını çevirerek oldukça ün kazandı. Bu çevirinin başarısından dolayı birçok ödüle layık görüldü. Aldığı ödüllerden en önemlisi 1983 yılında verilen Zmay Ödülü’dür.

Necati Zekeriya’nın Yazı Dünyası

Şair Türkçe çocuk kitaplarının çıkarılması için büyük çaba harcamıştır. Yugoslavya’da çıkarmak istediği yayınlarda bazı zorluklar ile karşılaşmıştır. Bu zorluklar sosyalist yönetim altında Türkçe konuşulmasına ve yazılmasına müsaade etmekle birlikte fikri olarak Necati Zekeriya ile farklı düşünmektedir. Şair hikâye, deneme, şiir gibi türlerde eserler vermiştir. Türkçe’den Sırpça’ya, Makedon diline ve Boşnakça’ya çeviriler yapmış aynı şekilde buralarda yazılan eserleri de Türkçe’ye çevirmiştir. Bu şekilde Balkan Türkleri ile aradaki irtibatın kopmaması için çaba harcamıştır. Makedonya Genç Türk Yazarlarının Eserleri isimli antolojide eserlerine yer verilen ilk Türk olmuştur. Ayrıca Makedonya Halk Cumhuriyetinde ödül kazanan ilk Türk olmuştur.

Necati Zekeriya’nın Eserleri

  • Şairin kronolojik sıra ile çıkarmış olduğu şiirleri şunlardır; Şiirler, Okul Çanı, Silahşör Tavşan, Nerde Olsam, Gelincik, Kırmızı Küpeler, Ninniler, Sevgi, Damlalar, Yeşil Nerde, Lorka Soyutlaması, Ağaçlar Dile Gelse, Harfler Ne Yer, Çayhane Şiirleri
  • Hikâye tarzında yazdığı yazılar şunlardır; Bizim Sokağın Çocukları, Yeni Sokağın Çocukları, Eski Sokağın Çocukları, Güzel Nedir Çirkin Nedir, Bizim Sokağın Romeo ve Jülyeti, Eskiler Alırım Yeniler Satarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir