Genel

Nâzım Hikmet Kimdir? Nâzım Hikmet’in Biyografisi

4 Eylül 2020

Nâzım Hikmet, Türk tarihinde önemli ve ayrı bir yere sahip olan dünyaya da adını duyurmayı başarmış bir şairdir. Aynı zamanda, Türk uyruklu oyun yazarı, romancı ve anı yazarı olarak da bilinir. Nâzım Hikmet Ran olarak anılan Hikmet, romantik komünist ve romantik devrimci olarak da tanımlanır. Şiirlerine aşina olmayan ya da onu bilmeyen çok az kişi vardır.15 Ocak 1902 tarihinde Selanik’te hayata gözlerini açan Nazım Hikmet, siyasi düşünceleri  ve zamanın yönetimine karşı olan düşünceleri sebebiyle, birçok kez tutuklandı ve hayatının uzun yıllarını hapishanelerde ya da Ülkeden sürgün edilerek sürdürdü. Dünya çapında da önemli bir yere sahip olan Nâzım Hikmet Ran’ın eserleri, elliden fazla dile çevrildi. Şiirleri ve eserleri ile de sayısız ödül kazandı. Şiir tarihinde önemli bir yere sahip olan Nazım ile şiirin yönü ve edebi akımı da değişikliğe uğradığı görülür. Şiire onunla beraber, farklı bir çizgi geldi, yenilendi ve dörtlükler yavaş yavaş kayboldu.

Nâzım Hikmet, isminin ülkede yasaklandığı yıllar içerisinde; Orhan Selim, Ahmet Oğuz, Mümtaz Osman ve Ercüment Er gibi bir çok farklı ismi kullanarak eser çıkarmaya devam etmiştir. İt Ürür Kervan Yürür kitabı bu yüzden, Orhan Selim imzasıyla yayımlandı. Ülkemizde, serbest nazım ölçüsünü ilk uygulayan kişilerden birisidir ve aynı zamanda çağdaş Türk edebiyatı ve şiirinin en anılan, en çok önem arz eden isimlerinden birisi olduğunu söylemekte fayda vardır. Uluslararası bir üne kavuşan Nazım, dünyada 20. yüzyılın en çok savunulan ve sevilen edebiyatçıları arasında anabiliriz. Şiirlerinin ülkede okunması ve kitaplarının satılması yasaklanan ve hayatı süresince yazdıkları sebebiyle, 11 farklı  dava yüzünden yargılanan Edebiyatçımız Nazım Hikmet,  İstanbul, Ankara ve Bursa cezaevlerinde 12 yıldan fazla sürgün hayatı yaşadı.

1951 senesinde Nazım Hikmet, Devlet tarafından Türkiye cumhuriyeti vatandaşlığından geri alınmamak üzere çıkarılmıştır. Nazım Hikmet öldükten 46 yıl sonra yani 2009 yılında ülkenin aldığı kararlar sonucunda Vatandaşlığı geri verilmiştir.Nazım Hikmet; yaşamının büyük bölümünü geçirdiği Rusya Moskova’da; 3 Haziran 1963 yılında hayata gözlerini yumdu. Mezarı Moskova’da yer alır. Dünya tarihinde önemli bir yere sahip Nazım Hikmet, arkasında ise sayısız şiir ve sanat eseri bıraktı. Aşkları ve şiirleri ile 20. Yüzyıl dünya tarihinde en çok konuşulan ender sanatçılar arasında yer alır.

Nâzım Hikmet’in Eserleri

Nazım Hikmet hayat ile bir eser niteliği taşır. Eserlerine yön veren, yaşamı her açıdan farklı eser tadındadır. Şiiri herkese sevdiren, dillerde en çok dolaşan ve sevilen şiirlerin şairidir. Cumhuriyet dönemi sanatçılardan olan Nazım, eserlerinde; toplumcu gerçekçilik ve fütürizm edebi akımlarına değindiği görülür. İlk şiirlerini, hece ölçüsü ile yazan Nazım Hikmet’in şiir içeriği yine de diğer heceli yazılan şiirlerden farklıdır.

Şiirsel gelişimini arttıkça, hecelerin ölçü yetmezliği ile yetinmeyen ve yeni arayışlara düşen Nazım, şiiri için yeni formlar aradı. Sovyetler Birliği’nde hayatını geçirdiği yıllarda ise Nazım Hikmet,1922 ve 1925 yılları arasında bu arayışı doruğa çıkarmıştır. Hem içerik hem de biçim açısından, dönemindeki şairlerden oldukça farklıdır. Hece ölçüsünden ayrılan Nazım Hikmet eserleri için, Türkçenin vokal özellikleri ile ahenk oluşturan serbest ölçüyü benimsediği görülür. Nazım, Mayakovski ve fütürizm taraftarı genç Sovyet şairlerinden de esinlendi.

Nazım’ın, sayısız şiiri, ünlü isimler tarafından da bestelendi. Cem Karaca’nın  meşhur Ceviz Ağacı şarkısı gibi eserler de vardır. Nazım hikmet, daha bunlar gibi sayısız esere imzasını attı.  Şuan bile dinlenen bir çok Türkçe şarkılarda ve nostalji şarkılarda Nazım Hikmetin Mısralarına rastlamak mümkündür. Bu şarkıları bir çok kişi dinlemesine rağmen Nazım Hikmetle olan bağını bilmemektedir.Onun yaşamını ve eserlerini, küçücük bir yazının içine sığdırmak ise mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir