Genel

Naşide Göktürk

30 Temmuz 2020

Naşide Göktürk son dönemin ünlü sanatçılarından ve şairlerinden birisidir. 1965 yılında İstanbul’da doğdu. Yaşamının ilk yıllarını İstanbul Büyükada’da geçirdi. Daha sonra Ankara’da bir müddet muhasebecilik yaptı. Lise yıllarından bu yana edebiyata merakı olması onu bu alana itti. Muhasebeciliği bırakarak 1990’lı yılların başında Yüreğim Rehin albümünü çıkardı.

Naşide Göktürk’ün Şiir Kitapları ve Albümleri

Şair Yüreğim Rehin adlı şarkısından sonra şiir kitapları yayınlamaya başladı. Zaten lise yıllarında bu yana şiire meraklı olması ve bu alanda yeteneğinin bulunması güzel şiirler yazmasını sağladı.

  • Sesimi Ateşe Verdim; şairin şiirlerinin bulunduğu kitap 2007 yılında Omega Yayınevi tarafından çıkmıştır. Muhtelif yerlerde satışı devam eder. Şiirlerini yalın bir Türkçe ile yazmıştır.
  • Daima; bu kitapta Naşide Göktürk tarafından yazılmış olan ve şiirlerinin bulunduğu bir kitaptır. 2014 yılında yayınlanmıştır. Chiviyazıları Yayınevi tarafından yayına hazırlanmıştır.

Ayrıca yazarın Son Çaylar, Yüreğim Rehin, Mavi Mavi Sevdim Seni, Pırlanta Peri, Tül Gibi, Savrulurken Seni Buldum isimli şiir kitapları da bulunur.

Şair Yüreğim Rehin albümünü 1994 yılında dinleyicileri ile buluşturmuştur. Kan Kırmızısı albümü ise 1997 yılında çıkmıştır. Kimsem yok albümü 2001 yılında, Unutmak İstiyorum albümü 2004 yılında dinleyicilerinin karşısına çıkmıştır. Ayrıca Naşide Göktürk Sezen Aksu başta olmak üzere birçok ünlü sanatçıya şarkı sözleri yazmıştır. Bu yazdığı şarkı sözleri dinleyicileri tarafından beğeni toplamıştır.

Naşide Göktürk’ün Vefatı

Şair genç yaşta kanser hastalığına yenik düşerek 51 yaşında 2016 yılının Ağustos ayında hayata gözlerini yummuştur. Akciğer Kanseri teşhisi konduktan sonra Bodrum’da yaşamaya başlayan sanatçı burada Bodrum Acıbadem Hastanesinde tedavisine devam ediyordu. Ancak hastalığın ilerlemesi ile birlikte hastanede doktorların gözetiminde tedavi altına alındı. 1 sene boyunca süren tedaviye rağmen hastalık ilerlemişti. Doktorlar tüm müdahalelere rağmen kurtaramadı. Doktorlar açıklama olarak ileri evre kanser nedeni ile genel durum bozukluğu nedeni ile vefat ettiğini açıkladı. Sanatçının vefatı sanat ve edebiyat dünyasında büyük bir üzüntü ile karşılandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir