Genel

Nahit Ulvi Akgün Kimdir? Nahit Ulvi Akgün’ün Biyografisi

29 Temmuz 2020

Nahit Ulvi Akgün, 1918 yılında İzmir’in Milas ilçesinde dünyaya geldi. İlkokul ve Ortakulu memleketinde tamamladıktan sonra yine İzmir’de kurulan 2. Erkek lisesinde eğitim aldı. Daha sonra İstanbul’a giderek İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümünden mezun oldu. Eğitim hayatını tamamladıktan sonra ise İstanbul ve İzmir’de bulunan pek çok okulda psikoloji ve felsefe öğretmenliği yaptı. Aynı zamanda gittiği okullarda kütüphanecilik görevleri ile de ilgilendi.

İş hayatına devam ettiği süreçte kaleme aldığı eserleri de yayımlamaya başlayan Nahit Ulvi Akgün, ilk şiirini İzmir’de yayımlanan Akın gazetesinde bastırdı. Eski üslubunu bir süre kullandıktan sonra yeni şiir akımını benimsedi ve bu akımı savunan bazı dergilerde eserlerini yazmaya ve paylaşmaya devam etti. İzmir’de sesli şiir sergisi açma deneyimini 1953 yılında yaşadı. Sonraki dönemlerde ise İzmir Radyosunda şiir saati adında bir programın sunuculuğunu üstlendi. İlk edebi eserlerinde genellikle yalın bir dil ile duygu ve aşk içerikli şiirler verdi. Yeni şiir akımını benimsedikten sonra ise kaleme aldığı temaları değişiklik gösterdi. Daha çok bireyin ve toplumdaki aynı zamanda yaşamaktaki tavırlarını kağıda döktü. Bu konularda beslediği tepkilerini ve düşüncelerini şiirlerinde yansıtmaya başladı. Böylece bireysellikten daha çok toplumsal konuları ele almaya ve kendi doğrularını savunmaya başladı. Yazarlık hayatı boyunca pek çok farklı esere imza attı. Düşünce ve yazı şeklinin değişmesi de dönemin farklı kitlelerine hitap etmesini sağladı. Böylece yaşadığı dönemde de ün kazanmış bir şair olmayı başardı.

Tarihler 12 Kasım 1996 yılını gösterdiğinde Nahit Ulvi Akgün, İzmir’de hayata veda etti. Ardında bırakmış olduğu pek çok şiir kitabı bulunur. Aynı zamanda ölümünün ardından 2000 yılında ise bütün şiirlerinin toplandığı bir yapıt basıma sürüldü. Böylece yeni nesil okuyucular da kendisini tanıma fırsatını yakalamış oldu. Şairin 1967 yılında Evren Türküsü adındaki yapıtı ile de Türk Dil Kurumunun şiir ödülüne layık görüldüğü kaynaklar arasında yer alır.

Eserleri

Şiir Kitapları:

  • Üç Gönül (M. Serpin, K. Çatıkkaş ile)
  • Evren Türküsü
  • Irgat
  • Sebep (M. Serpin ile)
  • Karanlıkla Bir Ağaç
  • Ağaçlar Uyanınca
  • Eksilen Gökyüzü (Gerçek Düş ve Evren Türküsü ile birlikte yeni şiirleri)
  • Birisi
  • Birisi (bütün şiirleri derlendi)
  • Yolunuzun Üstünde Bir Adam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir