Genel

Muzaffer Kale Kimdir? Muzaffer Kale’nin Biyografisi

27 Temmuz 2020

Muzaffer Kale, Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan Bahçekaya beldesinde 22 Ocak 1957 yılında dünyaya geldi. Türk edebiyatının öykü yazarı ve şairlerindendir. İlk ve ortaokulu Milas’ta tamamladı. Liseyi bitirdikten sonra tiyatroya yönelerek yaklaşık beş yıl boyunca tiyatro ile ilgili çalışmalar gerçekleştirdi. Dicle Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olarak eğitimini tamamladı. İş hayatına atılarak çeşitli illerde öğretmen olarak görev yaptı. Daha sonra İzmir’de öğretmenlik yapmaya başlayarak edebi çalışmalarını da buradan devam ettirdi.

Kaleme aldığı şiirleri, çeşitli dergilerde yayımlanmaya başladı. Bu dergiler ise; Papirüs, Broy, Edebiyat Eleştiri, Varlık, Düşün, Agora ve Dize gibi dönemin ünlü dergilerindendir. Bu sayede eserlerinin büyük bir kitle tarafından bilinmesini ve okunmasını sağladı. Aynı zamanda Edebiyatçılar Derneğine de üyedir. Şuanda da İzmir’de yaşamına devam eden Muzaffer Kale, edebi alandaki çalışmalarını çeşitli dergilerde yayımlayarak okuyucuları ile buluşturuyor.  Ayrıca Güneş Sepeti öykü kitabı sayesinde bir dönem Sait Faik Abasıyanık Armağanı ödülüne layık görüldü. Bu da daha çok kişi tarafından tanınmasına ve eserlerinin okunmasına vesile oldu.

Muzaffer Kale, kalemi güçlü bir şairdir. Şimdiye kadar yazdığı eserlerinde de kullandığı farklı biçemleri sayesinde oldukça ilgi görülen bir şair olmuştur. Dizelerinde belirttiği anlamlar, bir sonraki dizede sizleri farklı bir anlama sürükleyecek niteliktedir. Bu bakımdan oldukça farklı bir üslup kullanan ve bunu başarılı bir şekilde okuyucusuna aktarabilen bir şairdir. Aynı zamanda eserlerinde genellikle döneminin problemlerini ve toplumsal yaşamını konu alan temalar işlemektedir. Bireysellik konusunda da oldukça umutlu bir şairdir. Ancak dizelerinden anlayabilirsiniz düşünce edebi kişiliğini. Bundan dolayı da yeni neslin dikkatini çekmeyi başarmış ve şimdilerde daha fazla ün kazanmaya başlamıştır.

Eserleri

Şiir:

Daha çok yazdığı öyküleri ile tanınan şair, aynı zamanda pek çok şiire de imzasını atmıştır. Şiirlerinden bazıları şunlardır;

  • Bir Günlük Güneş
  • Acıtmıyor Boynumu Dünya
  • Hiçbir Şeyi Unutmadım
  • Sakın Zar Atma

Öykü:

Kale, yazdığı öyküleri ile kendini kanıtlamayı başarmış bir edebi kişiliktir. Aynı zamanda yazdığı bir öyküsü ile de ödül almayı başarmıştır. Güneş Sepeti ve Sabahın Bir Devamı Vardı adında iki öykü kitabı bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir