Genel

Muzaffer Hacıhasanoğlu Kimdir? Muzaffer Hacıhasanoğlu’nun Biyografisi

27 Temmuz 2020

Türk roman, öykü, roman, şiir ve deneme yazarı olan Muzaffer Hacıhasanoğlu, 1924 yılında Çankırı’da dünyaya geldi. İlkokulunu Kalecik’te tamamladıktan sonra Ankara Gazi Lisesinde okudu ve Ankara Üniversitesi Tıp fakültesini kazandı. Buradan mezun olduktan sonra meslek hayatına giriş yaptı. Anadolu’da çeşitli yerlere giderek hükümet tabipliği ve sıtma savaş hekimliği görevlerini yaptı. Belli bir dönemde Ankara’da bir hastanede iç hastalıkları alanında uzmanlık dersleri aldı ve uygulamalı olarak eğitimini gördü. Eğitiminden sonra ise Tosya Devlet Hastanesi iç hastalıklar bölümünde uzman olarak çalışmaya başladı. Son olarak gittiği Malatya Sosyal Sigortalar Hastanesi’nde çalıştı ve yaşı gelince emekliliğe ayrıldı.

Edebi Kişiliği

Genel Anlamda öykü bakımından klasik bir yol izleyen Muzaffer Hacıhasanoğlu, romanlarında toplumsal problemlere daha çok ağırlık verdi. Edebiyat alanına başlangıcı ise kaleme aldığı şiirini Büyük Doğu Dergisinde yayımlamasıyla oldu. Ancak şiirde kendi adı yerine Muzaffer Doluca imzasını kullandı. Sonraki dönemlerde ise Varlık Dergisinde öyküler yayımlayarak devam etti. Burada yayımladığı öyküler sayesinde oldukça ün kazandı. Dönemin ünlü gazete yayımlarından olan Milliyet, Cumhuriyet ve Vatan gazetelerinde pek çok romanını tefrika etti.

Bu romanlar ise: Tatsız Dünya, Emin Efendi ve Evlerde Sevgi Yoktu romanlarıdır. Ancak bunları gazetelerde yayımlamak dışında hiç kitap haline getirerek basmadı. Yazarın şimdiye kadar yayımlanmış tek romanı Trenler Yine Gidiyor adındaki romanıdır.

Eller isimli yapıtı ile Türk Dil Kurumu Öykü Ödülünü kazanan Muzaffer Hacıhasanoğlu, diğer eserlerine nazaran daha çok bu eseri ile edebiyat alanında tanındı. Denemelerini derlediği Atatürk Bize Bakıyor adında bir kitabı vardır. Diğer yapıtları ise: Bu Dağın Ardı, Dağ Başındaki Ölüm ve Bir Tespih Tanesi olarak sıralanabilir.

17 Ocak 1985 yılında vefat eden Hacıhasanoğlu, İstanbul’da defnedildi. Ölümünün ardından Kültür Bakanlığı Öyküler adı altında yazarın hikayelerini derleyerek bir seçki oluşturdu. Kitabın sunum kısmında ise yazar hakkında güzel sözler yer aldı. Muzaffer Hacıhasanoğlu’nu unutulmaz yapmak amacıyla yayımlanmış bir kitaptır. Eserlerinde toplumu ve sıkıntılarını anlatmış, onlara yol göstermiş bir yazar olarak unutulmaması için böyle bir çalışma gerçekleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir