Genel

Mustafa Necati Karaer Kimdir? Mustafa Necati Karaer’in Biyografisi

25 Temmuz 2020

1929 yılında Kayseri’de doğdu. Cumhuriyet dönemi Türk Edebiyatı yazarlarından olan Mustafa Necati Karaer; Türk yazar, şair, otobiyografici, eleştirmen olarak merakla takip okunan yazarlardandır. Mustafa Necati Karaer Hisarcılar şiir akımının en büyük temsilcilerinden olarak karşımıza çıkmaktadır. Karaer, Hisar şiirinin önde gelen temsilcilerinden olarak eşsiz bir şiir kabiliyetine sahip önemli şair ve yazarlardan olarak güncelliğini korumaktadır. Mustafa Necati Karaer ilköğrenim yıllarını Etiler ‘de geçirdi. İlkokulu bitirdikten sonra ise Kayseri Lisesi orta kısmından mezun olarak eğitim hayatına yeniden adapte olmayı başardı. Liseyi askeri okullarda okuyan Karaer; Konya Askeri Lisesi ve Kara Harp Okulu’nu bitirdikten hemen sonra; yurdun çeşitli yerlerinde İstihkâm Subayı olarak görev yaptı.

Eğitim Yılları Ve Yetkin Yayıncılık Süreci

1961 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Karaer;  eğitim ve bilim yolculuğuna son hız devam etti.1969 yılında ordudan kendi rızası ile ayrılarak sivil hayata geçti. Çalışma hayatı da en az eğitim yılları kadar yoğun ve verimli geçen Mustafa Necati Karaer; yurdun çeşitli yerlerinde İstihkâm Subayı olarak çalışmaya devam etti. Basın –İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’nde memur olarak bir süre çalışmaya devam etti. Sonrasında 1978 tarihinde aynı kurum içinde aktif görev alarak Genel Müdür Yardımcılığı görevini yönetici sıfatıyla büyük bir başarı ile sürdürdü. Sunucu Caener Karaer’in dedesi olarakta tanınan yazar; yurdun çeşitli yerlerinde yazar ve yönetici olarak görev aldı.

Yazar; 1938’den beri şiir yazmaktadır. İlk şiiri Yurdumun Dağlarınadır. Bu şiiri 1942 yılında Çınaraltı dergisinde yayınlanmış; pek çok eseri de yayına hızla sürülmüştür. Şiirlerini Çınarlatı, Erciyes, Bayrak, Nilüfer, Kaynak, Pınarbaşı, Doğu, Yedigün, Şadırvan, Türk Yurdu, Varlık, TürkDili, Elif, Çağrı ve Hisar gibi sanatsal edebi kalite gücü ile yeniden yayınlanmaya devam etmiştir. Şiirde ahenge son derece önem veren şair; şiirde bütünlük anlayışı ile hemen her şiirinde dil-şekil-vezin-ahenk endişesi taşımaktadır. Konuya verdiği değer ve şiirde biçim ve üslup şiirin en çok önem verdiği konuların başında gelmektedir.Mustafa Necati Karaer; 15 Mart 1995 tarihinde hayata veda etmiştir.

Eserlerinden Bazıları

  • Sevmek Varken
  • Güvercin Uçurmak
  • Kuşlar Ve İnsanlar- Atatürk’ün 100.  Doğum yıl dönümünde Birincilik Ödülü aldı.
  • Karacaoğlan- Müzik /san Vakfı Türk Folklarına Üstün Hizmet ödülü aldı
  • Kerem İle Aslı
  • Ses Mimarlarımızdan
  • Bütün Şiirleri
  • Karacaoğlan Hayatı Ve Bütün Şiirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir