Genel

Mustafa Fırat Kimdir? Mustafa Fırat’ın Biyografisi

24 Temmuz 2020

Mustafa Fırat 1978 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Ortaöğrenimini Özel Antalya Lisesi’nde tamamlayarak eğitimine hızlı bir şekilde yön vermeyi bildi. Yüksek öğrenim sürecini ise  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümünde okuyarak okulu  başarı ile tamamladı.Halen İstanbul’da Yeşilköy 50. Yıl  Anadolu Lisesi’nde M.E.B kadrosunda  edebiyat öğretmeni sıfatıyla çok sayıda öğrenciye  ilim neferi  olarak hizmet etmektedir.Türk edebiyatına Çok sayıda   şiir ve   söyleşi kazandıran Fırat ;

 1. Agora,
 2. Akatalpa,
 3. Bahçe,
 4. B(aşk)a,
 5. Budala,
 6. Cumhuriyet Kitap Eki,
 7. Eski,
 8. Hürriyet Gösteri,
 9. Öteki-siz,
 10. Şiir Ülkesi,
 11. Şiirli Çıkın,
 12. ŞiiriÖzlüyorum,
 13. Şair Çıkmazı,
 14. Yaratım,
 15. Uç ,
 16. Le PoeteTravaille,
 17. Mor Taka ,
 18. Ada,
 19. Yom Sanat,
 20. No Edebiyat,
 21. E,
 22. Özgür,
 23. Edebiyat,
 24. Mühür,
 25. Varlık gibi dergilerinde yayınlanarakeserleri çok sayıda okur tarafından  ilgiyle takip edildi.

Yazarın Sanat Anlayışı Ve  EnSeçkin Eserleri

Mustafa Fırat; Mühür Şiir Ve Edebiyat dergisini Mart 2005 ‘ten bu yana, iki ayık periyotlarda hazırlamayı sürdürmektedir.2009’dan beri ise sürekli olarak şiirlerden derleme ve arşiv çalışması yaparak adeta antolojik eser resitolu çizmektedir. Mustafa Rıfat araştırma inceleme azınlık konuların ayrı bir hassasiyet ve duyarlılıkla eğilmiştir. Etnik çeşitlilik insani bilinç yaklaşımı ve hoşgörü edebi hayat prensibi içinde ele alınmıştır. Mustafa Rıfat, Alfabetik sıraya göre bu duygu ve duyuşlarının kaleme alındığı eserleri sıralarsak eğer: Dersaadette Sabah Cesetleri, Emperyalizm Kıskacında Türk Eğitim Sistemi, Karanlık Şiirler, Lalezar, Siyasi Bir Cinayetin Anatomisi, Mehmet Şerif Fırat Olayı, Kürt Olayı, Varto Mektubu, Devrim –Karşı Devrim Gerilimi olarak antolojik arşiv çalışmalarında bu eserler yerini almaya devam etmektedir.

İdeolojileri ve hayata bakış açısı son derece geniş olan yazar; hayatının her evresinde kaliteli yazar etiketini, dil ustalığını ve dil bilinci esasını kendi odak noktasına yerleştirmeyi başarmıştır. Mustafa Fırat bir devrin bütün etnik kategorik çeşitliliğini ve kültür mozolesini ele alarak; bakı açısı öngörüsü kültürel zenginlik bilinci ile hareket etmiştir. Bu duygularla adeta okuyucularını okurken bilmeye ve sistemi sorgulamaya itmiştir. Mustafa Fırat tarafından kaleme alınan son kitap; Şair Dağın Doruğunda2009ile mühür Kitaplığı tarafından okur severlerin beğenisine sunularak; yazar meraklısı olan herkese bilgi, mizah ve bilim şöleni yaşatmaktadır.

Eserleri

 • Paslı Ayna
 • Dersaadette Sabah Cesetleri
 • Lalezar
 • Karanlık Şiirler
 • İçimdeki telaş

Ödülleri

Lalezar ile 2005 yılında Kültür Ve Turizm Bakanlığınca verilen 8. Nüzhet Erman Şiir Ödülü Edebiyatseverlerin ve çağdaşı olan yazarların meraklı bakışları arasında yazara takdim edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir