Genel

Mustafa Adil Özderkimdir? Mustafa Adil Özder’in Biyografisi

23 Temmuz 2020

1907 yılında Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Demir kent köyünde doğdu. Babası ve kardeşi ile bir süre sonra köylerine geri döndüler. Eğitimine kısa bir süre ara veren Özder; dışarıdan sınavlara katılarak ve öğrenimine devam ederek eğitim hayatına hızlı bir şekilde tekrardan katıldı. Özder; Çeşitli köy okullarında öğretmen ve müdür olarak atanıp çalışmaya devam etti. Çocuk Esirgeme Kurumu ve derneklerde yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra yöneticilik yapmayı sürdürdü.1987 yılında vefat etti. Ankara Cebeci Asri mezarlığında toprağa verildi.

Eğitim Kariyeri Ve Yayıncılık Hayatı Süreci

Mustafa Adil Özer hayatı çocukluğu ve aile hayatı bir hayli yoğun ve başarılı bir eğitim kariyeri sonunda büyük yankı uyandıran eserleri ile yazarın edebi kimliği yeniden can bulmuştur. Mustafa Adil Özder edebi kişiliği olarak ele alınırsa; Mustafa Adil Özder; hayatını Artvin tarihi etnografyası kültürü ve folklorik çalışmalara adamış bir yazar olarak geçirmiştir. Bu alanlarda araştırma yapmayı kendine ilke edinen yazar,  daha gün yüzüne çıkmamış sayısız güzelliği ortaya çıkarmakla ünlüdür. Öldüğünde arkasında çok sayıda eser 10 yayımlanmış kitap ve 100 makale ile çok sayıda henüz yayınlanmamış basıma sürülememiş eserleri bulunmaktadır.

Özder; 1930 yılında Azmi mahlası ile halk şiirleri yazdı. Ayrıca yazar; aşık edebiyatı incelemeleri de yaparak yazı hayatında bir hayli yoğun köy ve folklorik derleme geleneği kazandırdı.

Çok çeşitli dergi ve gazetelerde, köşe yazılarında eserlerin yayınladı.

 1. Çoruh,
 2. Doğuş,
 3. Halk,
 4. BizimÇoruh,
 5. Artvin’inSesi,
 6. HürÇoruh; Şavşat Postası,
 7. Turizm Dünyası,
 8. Kars Eli,
 9. Haber,
 10. Yeşil Artvin,
 11. Çıra,
 12. Sesimsiz,
 13. Yeşil Çoruh,
 14. Ulus Ekspres gibi çok sayıda dergide eserlerini yayınlama fırsatı yakaladı.

 Biyografisi ve eserleri büyük yankı uyandırdı. Biyografisi ayrıca Meydan Larousse ansiklopedisine alınarak güvenlikli bir bölge oluşturuldu. Mustafa Adil Özder Ölümünden sonra kitapları ve eserleri Artvin kütüphanesine bağış olarak verildi.

Eserleri

 1. 19. Yüzyıl Çoruh Halk Şairlerinden
 2. Türk Çoruh’ta Kurtuluş ve Anavatana Kavuşma Anlamı
 3. Doğu illerimizde Âşık Karşılaşmaları
 4. Ölümünün 100.Yılında Yusufeli’liÂşıkMuhibbi ve Mevlit-i Şerif
 5. Yazı ve Resimlerle Çevre İncelemesi
 6. Artvin Folkloru
 7. Kurtuluşunun 50. Yılı Dolayısıyla Artvin ve Çevresi, 1828-1921 Savaşları
 8. Yakın Yurt
 9. Resimli Artvin İli Bilgileri
 10. Muhibbi İli Esmahan Hikâyesi
 11. Tarihte Çıldır Atabeyleri Ve Torunları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir