Genel

Müslüm Yücel Kimdir? Müslüm Yücel’in Biyografisi

28 Temmuz 2020

1969 yılında Şanlıurfa’da dünyaya gelen Müslüm Yücel, Kürt asıllı bir Türk yazardır. Eğitim hayatını memleketinde tamamlayarak eserlerini kaleme almaya başlayan yazar, pek çok farklı gazetede yazılarını paylaştı. İlk kitabı olan, Kalbimizin Kuyusunda Kardeştir Yaralarımız adındaki eseri aynı zamanda ilk olarak yayımladığı kitabıdır. Sonraki yıllarda ise Ahuzin, Ölü Evi ve İpek yolu adında şiir kitaplarını yazdı ve yayımlanmasını sağladı. Ahuzin adındaki şiir kitabı sonraki yıllarda Çiya Mazi tarafınca alınarak aynı ad ile Kürtçeye çevrildi. Bu sayede Türk okurlar dışında Kürt okurlara da kendini tanıtma fırsatı yakalayan Yücel, gazetelerde de eserlerini paylaşmaya devam etti. Yeni Ülke adında bir gazetede gazeteciliğe başladı. Özgür Ülke, Özgür Gündem  ve Yeni Politika gibi gazetelerde belli aralıklarla çalıştı.

Şuanda 51 yaşında olan Müslüm Yücel, bunca yıllık yazarlık hayatında pek çok inceleme kitapları da bulunur. Bunlar ise; Kürt Basın Tarihi (Tekzip), Edebiyatta Ölüm ve İntihar, Kürtlerde Ölüm ve İntihar Kürt Basın Tarihi,Türk Sinemasında Kürtler ve Evlilik İttifakı- Berdel Osmanlı- Türk Romanında Kürt İmgesi’dir. Kaleme aldığı bu eserlerinde daha çok geldiği uyruğu anlatan Yücel, bu kitleye de hitap ederek okuyucu sayısını arttırmayı başardı. Aynı zamanda genç bir şair olmasına rağmen Türk Edebiyatının yazarlarından biri haline de geldi. Günümüzde de aktif bir şekilde eserler kaleme almaya devam etmektedir.

Genç neslin yazarlarından olan Yücel, hala hayatta olmasının da etkisiyle hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Ancak ilk şiirinin adının Tomurcuk olduğu ve bunun da bir okul kitabında yayımlandığını kendisi bir röportaj esnasında dile getirdi. Halay, Anadolu Ekini, Evrensel Kültür, Karşı Edebiyat, Yarın, Ayrım ve İnsancıl isimli dergilerde eserlerini yayımlamaya devam ediyor. Yücel’in, Suruç adında bir öyküsü de bulunmaktadır. Öykü yayımlandığından itibaren yazarın en çok okunan ve okuyucu tarafından beğenilen eseri olmuştur. Bu öyküsü sayesinde toplum içinde ün kazanmayı başarmıştır. Öyküsü dışında da birçok şiir kitabı ve inceleme yapıtı bulunur.

Eserleri

Şiir:

  • Kalbimizin Kuyusunda Kardeştir Yaralarımız,
  • İpekyolu ve
  • Ölü Evi.

İnceleme:

  • İbrahim ve Harran Gizemi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir