Genel

Murat Yüksel Kimdir? Murat Yüksel’in Biyografisi

22 Temmuz 2020

14 Ocak 1947 yılında Isparta’nın Senirkent ilçesinde doğan Murat Yüksel; ilk ve ortaokulu Senirkent’te okudu. Liseyi Senirkent Lisesi’nde 1964 yılında bitirerek eğitim hayatına hızlı bir giriş yaptı.1969 yılında, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap –Fars Filolojisi’nden mezun olan Yüksel; mesleki kariyer olarak büyük bir ivme kazandı.

1970-1971 yıllarında Konya Mevlana Müzesi’nde asistan unvanı alarak yüksek lisans doktorasını yapmaya devam etti.1972-1973 yılları arasında kısa bir sürede 6 aylık bir zaman zarfında, Tuzla Piyade Okulu’nda eğitim gördü.12 aylık bir süreç zarfında İzmir Deniz Er Eğitimi Merkezi Komutanlığı’nda yedek subaylık görevi yaptı. Askerliğini tamamladıktan sonra ise; dönüşte asistanlık unvanı görevi sayesinde Adana Bölge Müzesi’nde 1978 yılına kadar çalışma hayatını sürdürdü. Ayrıca eğitim ve çalışma hayatına öğretmenlik yaparak ta devam eden Yüksel; Konya ve Adana’da lisede çok ayıda öğrenciye edebiyat dersleri verdi.

Akademik Yazar Kimliği Ve Eser Çerçevesi

 İl Halk Kütüphanesinde de çalışan Murat Yüksel;1978-1986 yıllarını aktif bir şekilde çalışma hayatına ayırdı. Akademik kariyerine lisansüstü olarak devam eden Yüksel çok sayıda öğretim görevlisi unvanında ders ve eser paylaşımı yaptı. 1993 yılında Karadeniz teknik üniversitesi, fen –Edebiyat fakültesi Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü’ne okutman olarak atanıp ders vermeye başladı.1997 yılında bu görevinden emekliye ayrılan Yüksel, halen Isparta ‘a hayatını sürdürmektedir. Murat Yüksel ayrıca edebi kimliği ve yazar başarısı ile ilk defa bir makale yayınladı. Gençliğimizin Fikir Buhranları adlı bu makale çok büyük bir ses getirdi.

Görevi sırasında çok sayıda ilde yayınlanan gazete ve dergide yazılar yazmaya devam etti. Ayrıca inceleme ve araştırma yazılarına son hız devam eden Yüksel;1993’ten 1995 yılına kadar Karadeniz gazetesinde büyük yankı uyandıran Kürsü adlı köşesinde haftalık yazılar yazmaya başladı.1997 yılında kısa bir süreliğine Türkçesi gazetesinde Sözün Kısası adlı köşede yazılarını yazmayı geniş okur kitlesi ile paylaşmayı sürdürdü. Emekli olduktan sonra 2006-2012 yılları arasında Demokrat gazetesinde Hikmet ve İrfan Kürsüsü gazetelerinde günlük yazılar yazarak adeta edebi kişiliğine yeni bir ivme kazandırdı. Murat Yüksel çok sayıda dergi ve gazete baş köşelerinde yazılar yazarak eserleri ansiklopedik bir değerle yeniden çevrilmeye devam etti. Murat Yüksel son dönem Edebi şahsiyetlerin en çok okunan ve merak edilen bir şair ve yazarları olarak; günümüzde de güncelliğini asla yitirmeyen bir usta yazar olarak kalmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir