Genel

Murat Üstübal Kimdir? Murat Üstübal’ın Biyografisi

21 Temmuz 2020

Murat Üstübal 6 Şubat 1968 tarihinde Almanya ‘ doğdu. Türk şair ve yazar olarak tanınılırlığını giderek artıran yazar; ilköğrenim yıllarını Konya’da geçirdi. İlkokulu Konya’da Hazım Uluşahin İlkoku’nda bitirdi. Ortaokul ve liseyi de Konya’da okuyarak; Özel Gündoğdu Lisesi’nde tamamladı. Hayatı ve yazar geçmişi yoğun bir eğitim sürecinden geçen Üstübal merak duygusu, bilim heyecanı  ve bilme aşkı   hiç bitmedi. Bu istek ve   bilim kariyer  yolculuğu  daha pek çok yurt içi ve yurt dışı sempozyum,  bilim  kurul  toplantılarına tanıklık etti.

Üstübal tıp bilimi, edebi yetkinlik derecesi ve her biri birbirinden bağımsız bilim kategorisi ile adeta hayatını eğitim,  bilim ve ilim seferberliğine adadı. 1996 yılında ayrıca turizm hekimliğine başlayarak mesleğindeki ustalığını daha geniş mecralarda duyurmaya başladı.1998 yılında ise Konya Kredi Ve Yurtlar Kurumu’nda kurum tabibi olarak tıbbi hekim ve yöneticilik becerisini bir kez daha kanıtladı.

Edebi Hayat Yolculuğu Ve Yazın Geçmişi 

Murat Üstübal şiir hayatına ve edebi yolculuğuna 1989 yılında adım attı.  İlk şiirini Kıyı Dergisini 1993 yılında yayımlandı. Yazın hayatı boyunca çok sayıda yayın evi ve dergi ile çalışan Murat Üstübal; Sandal, Promate, Dize, Kitap-lık, Hece, Morca, Heves, Akatalpa  gibi dergilerin içinde  bulunarak; mesleki kariyerinde  giderek  daha çok başarıya imza attı. Bu dergilerinde şiir, şiir çevirisi, veşiir üzerine çok sayıda yazılarını   özenle  hazırlayarak  yayımladı.1995 yılında Antalya /Kaş ‘ta   sunulan bir   şiir –fotoğraf sergisine  şiirleri ile    katılarak   şiir  hevesinin  sadece  bir heves olmadığını herkese   kanıtlamış oldu. Şiirleri ilgiyle takip edilen yazar, sergideki şiirleri ile büyük bir yankı uyandırdı.

Şiir ustalarının yanında yer alarak, çok sayıda edebi akımdan etkilendi. Yom Sanat ve Bülent Keçeli’yle beraber Ücra dergilerinin kurucuları arasında yer alarak çok sayıda yayın kuruluş ve yayın evi ile işbirliği yaptı. Kaliteli yayıncılık kültürü ile; şiir ve eserlerini meraklı bakışlar arasında özenle yayınladı. 3 Mart 2015’te ise; Heterotopya yayınlarını edebi kalitesi ve başarısı ile kurmayı başardı. Murat Üstübal; halen yayınevinin bütün koordinesini elinde tutarak sanat evinin genel yayın yönetmenliğini ustaca sürdürmektedir.

Şiirleri

  1. Huyname
  2. Kırbozumu
  3. Teknokriptler

Ödülleri

  1. Dilim Kurgu Kitabı ile Türk Yazarlar Birliği tarafından 2011 Edebi Tenkit Ödülü verildi.

Deneme

  • Dirim Kurgu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir