Genel

Murat Baç Kimdir? Murat Baç’ın Biyografisi

20 Temmuz 2020

Murat Baç, 1964 yılında Trabzon’da doğmuş Türk felsefeci, yazar, şair, çevirmen, akademisyendir. İlkokul eğitimini bir Anadolu ilçesi olan Turhal’da tamamlamıştır. Şenyurt ve Ankara gibi bölgelerde eğitim hayatını sürdürmüştür. Üniversite döneminde Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünü kazanmıştır. 1990 senesinde bu bölümden mezun olmuştur. Ardından 1994 senesine kadar aynı okulun felsefe bölümünde yüksek lisans yapmıştır. . Doktorasını alan Baç,2001 ve 2003 yılları arasında yine aynı ülkede bulunan Dalhousie Üniversitesi’nin Felsefe Bölümü’nde çalışmıştır. 2010 ve 2011 yılları arasında ise  Barselona Üniversitesi’nin Felsefe Bölümü’nün LOGOS (kelam) adlı çalışma grubuna dahil olmuştur.

Murat Baç’ın Edebi Hayatı

Murat Baç küçüklüğünde itibaren hep edebiyata meraklı bir çocuk olmuştur. Özellikle şiirle çok yakından ilgilenmiş ve ileride de bu alanda yapıtlar meydana getirmiştir. Fakat sadece bununla kalmamıştır. Aynı zamanda akademik olarak da epey yayını bulunmaktadır. Felsefe alanında yaptığı çalışmalarına sonsuzun nerede olduğunu merak ederek başlamıştır. Sonsuzluğun konumu hakkında oldukça fazla düşünmüştür. Çocukluk yıllarını tavanı yüksek, eski bir evde geçirdiğini anlatan Baç, şiirlerinde ve görüşlerinde eski ile yeninin birleşimi bir tarzı benimsemiştir. Felsefi açıdan şimdi ve gelecek arasında zamansal ve kavramsal bir bağ olduğunu düşünmektedir. Yetişkin olduğu dönemde aldığı felsefe eğitimi bu görüşlerinin tamamen şekillendirmiştir. Tüm görüşlerinin arasında felsefi bir bağ kurmasına yardımcı olmuştur. Ardından aldığı eğitim sayesinde epistemoloji ve metafiziğe yönelmiştir.

Murat Baç ‘ın şiir, edebiyat gibi ilgilerinin yanı sıra epistemoloji, metafizik, ölümün metafiziği konularıyla da yakından ilgilenmiştir. Bu konular hakkında merakı ve ilgisi doğrultusunda çok fazla araştırma yapmıştır. Boğaziçi Üniversitesi’nde profesör olan Baç, halen bu kurumda profesörlük yapmaya devam etmektedir.

Murat Baç’ın Eserleri

Murat Baç “Kaos Kelam Hijyen Şiddet” adlı kitabında Kanada’da aldığı eğitimin onu nasıl ontolojiye yönlendirdiğini anlatmıştır.

Yapıtları

  • Epistemoloji
  • Kaos Kelam Hijyen Şiddet
  • Ölüm ve Dinginlik

Çevirileri

  • SörenKierkegaard, Korku ve Titreme / Diyalektik Lirik

Ödülleri

  • ODTÜ Felsefe Topluluğu Ödülü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir