Genel

Muammer Lütfi Kimdir? Muammer Lütfi’nin Biyografisi

9 Temmuz 2020

Muammer Lütfi, 1903 senesinde Ödemiş’te doğmuş Türk şair ve yazardır. İlk ve orta öğrenimini Ödemiş Rüşdiye ve Ödemiş İdadîsinde tamamlamıştır. Bu süreçte Arapça ve Farsça dillerini çok iyi şekilde öğrenmiştir. 1927 senesinde İlahiyat Fakültesi’ni ardından 1929 senesinde Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir. Hukuk Fakültesi’ni bitirmesinin ardından Antalya, Kuşadası, Bozdoğan, Nazilli, Muğla, Ürgüp ve Demirci gibi bölgelerde hakimlik görevini üstlenmiştir. Fakat sürekli yer değiştirmek hiçbir zaman Muammer Lütfi’nin yapısına uygun olmamıştır. Bu nedenle hakimliği bırakarak Ödemiş’te avukatlık yapmaya başlamış ve ölünceye dek hayatına bu şekilde devam etmiştir.

Muammer Lütfi hayatı boyunca hukuk ile uğraşmıştır. Şiir konusunda çok ön planda bulunamamıştır. 30 Mayıs 1947 senesinde İzmir’e bağlı olan Ödemiş’te hayatını kaybetmiştir.

Muammer Lütfi’nin Edebi Hayatı

Cumhuriyet Dönemi’nde Yedi Meşaleciler adlı bir grup bulunmaktadır. Muammer Lütfibu gruba dahil olmuştur. Düşüncelerini herkese duyurmak istese de bir avukat olarak önce mesleğinin zorunluluklarını yerine getirmek durumundadır. Bu nedenle her ne kadar istese de sesini duyuramamıştır. İlk olarak aruz ve hece ölçüleriyle şiir yazarken daha sonralarda serbest nazma yönelmiştir. Şiirlerini İzmir’de bulunan

  1. Yeni Gün ve Sada-yi Hak adlı gazeteler
  2. Hilal,
  3. Şark,
  4. Nazikter,
  5. Anadolu,
  6. İçtihad,
  7. Servet-i Fünun,
  8. Yanık,
  9. Mahfel,
  10. Yeni Ses ve Türk Denizi gibi dergilerinde yayımlamıştır.

İlk olarak arkadaşlarıyla Yedi Meşaleciler dergisini ardından yine arkadaşı olan Yusuf Ziya Ortaç ile birlikte “Meşale” adındakidergiyi çıkarmışlardır. Meşale dergisi 1928 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Toplamda 8 sayı yayımlanmıştır.

Muammer Lütfi, Yedi Meşaleciler grubunun en az tanınan üyesi olmuştur. Bu topluluk 1928’de dergilerinin kapatılması üzerine dağılmıştır. 1933 senesinde Varlık Dergisi altında tekrar toplansalar da Muammer Lütfi bu gruba dahil olmamıştır. Yayımlanan şiirlerinin tamamı Yedi Meşaleciler Dergisi’nde yayımlanmıştır. Bunun dışında herhangi bir dergide şiiri bulunmamaktadır. Şiirlerini farklı bir mecrada paylaşmamış ya da kitaplaştırmamıştır.

Muammer Lütfi’nin Eserleri

Muammer Lütfi edebi kariyeri boyunca

1. Yedimeşale,

2. Türk Akdeniz,

3. İlk Kurşun , eserlerini ortaya çıkarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir