Genel

Muammer Hacıoğlu Kimdir? Muammer Hacıoğlu’nun Biyografisi

19 Temmuz 2020

Muammer Hacıoğlu16 Eylül 1945 tarihinde İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde doğmuş bir Türk şairdir. Annesi Manastırlı Şadiye Hanım ve babası Üsküplü Niyazi Hacıoğlu’dur. Ailenin tek erkek çocuğudur. Hacıoğlu sadece ilkokul öğrenimi görmüştür. Çocukluk yılları zorlu koşullar altında geçmiştir. Bu nedenle şiirlerin de daima halkın ekonomik ve manevi olarak geçirdiği zor süreçleri konu olarak ele almıştır.

Muammer Hacıoğlu’nun Edebi Hayatı

Muammer Hacıoğlu askerliğini yapmasının ardından 1972 senesinde İstanbul’da Beyoğlu Sanat Galerisi’nde ilk resimli şiir sergisini açmıştır.

 1. Yazdığı şiirler
 2. Varlık,
 3. Soyut,
 4. Yansıma,
 5. Papirüs,
 6. Hâkimiyet Sanat,
 7. Ozanca,
 8. Çağdaş Türk Şiiri,
 9. İnsancıl gibi dergilerde yayımlanmıştır.

Tek yeteneği şairlik olmayan Hacıoğlu, Cüneyt Arkın’ın başrolünü oynadığı “Yıkılmayan Adam” filminde oyunculuk da yapmıştır. Ateş Mehmet Lami tarafından bestelenen “Çilli Kız” adlı şiiri Muammer Hacıoğlu, ilk kitabında yazmıştır.Ayrıca Selda Bağcan “Suç” adlı şiirini besteleyerek Ziller ve İpler adlı albümünde seslendirmiştir. Emrah gibi sanatçılar da Hacıoğlu’nun birçok şiirini bestelemiş ve seslendirmişlerdir. Şiirlerini oluşturan yapı dönemin siyasi konularıdır.

O dönemde şiirlerinde acı çeken halkı, maden ocaklarındaki işçileri, insanların birbirleriyle olan ilişkileri, özellikle Doğu ve Doğu coğrafyasında yaşayan insanları konu olarak ele almıştır. 1968 senesinden itibaren 12 Eylül 1980 senesine kadar dokuz adet şiir kitabı çıkarmıştır. Bu kitapta o dönemde halkın yaşadığı zorlu, sancılı yaşayışı anlatmıştır. Gecekonduda yaşayan insanlar, grevdeki işçiler, büyük kentlere göç eden kişiler şiirlerinin özneleri olmuştur.

Muammer Hacıoğlu’nun Eserleri

 1. Altın Mısralar
 2. Susun Ağlayacağım
 3. Beni Sokaklar Çağırıyor
 4. Öfke Kında Durmaz
 5. Şafaklar Kana Bulandı
 6. Bir Yumruk Büyüyor
 7. Kelepçe
 8. Uğultu
 9. Ateş Benzin Emiyor
 10. Mayın Tarlasında Büyüyen Çiçek
 11. Beyoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir