Genel

Mithat Cemal Kuntay Kimdir? Mithat Cemal Kuntay’ın Biyografisi

19 Temmuz 2020

Mithat Cemal Kuntay, 1985 yılında İstanbul’da doğmuş Türk yazar, şair ve hukukçudur. Şiirlerini vatanseverlik konusunu ele alarak yazan Mithat Cemal Kuntay, Bu özelliği sayesinde Türk edebiyatında tanınan bir isim haline getirmiştir. Ün kazanmasını sağlayan ise ilk ve tek romanı olan “Üç İstanbul” olmuştur. “Üç İstanbul” romanı 1938 senesinde çıkmıştır.Bu kitap  Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerini konu edinmektedir.

Kuntay, İşkodra’dan gelen bir ailenin oğludur. Küçük yaşlardan beri edebiyata ilgi duyan Kuntay’ın bu sevgisi annesinin okuduğu “Cezmi” romanıyla başlamıştır. Orta öğrenimini Aksaray’daki Mekteb-i Osmaniye Rüştiye’sinde tamamlamıştır. Lise öğrenimine  Saint Joseph Lisesi’nde başlamış olsa da Vefa Lisesi’nde bitirmiştir. Üniversite hayatına atılan Mithat Cemal Kuntay, Mekteb-i Hukuk’u kazanmış ve buradan birincilikle mezun olmuştur. Henüz 17 yaşındayken babasını kaybetmiştir. Bu nedenle ailesinin geçim sorunlarını çözmek adına öğrencilik hayatında gazetecilik, özel öğretmenlik, avukatlık gibi işler yapmıştır. Ailesini üzerinden yükleri ve sorumlulukları almak için olduğunca çaba sarfetmiştir.

Mithat Cemal Kuntay’ın Edebi Hayatı

Mithat Cemal Kuntay her ne kadar ailesinin geçim yükünü hafifletmek için çabalasa da edebiyat aşkından vazgeçmiştir. Hem çalışıp hem öğrencilik yaptığı dönemlerde bile şiir ve yazılarını dergilerde yayımlamıştır ve o dönemlerde ileride biyografisini yazacağı Mehmet Akif (Ersoy) ile tanışmıştır. İlerleyen süreçte çok yakın dost olmuşlardır. Mehmet Akif ile olan dostluğu edebi düşünce ve duygularını oldukça şekillendirmiştir. 1906 senesinde Padişaha ihbar edildiği için bir süre tutuklu kalmıştır.

Mithat Cemal Kuntay edebiyattaki başarısının yanı sıra Hukuk’ta da oldukça başarılı olmuştur. Türkiye’nin “ilk hukuk doktoru” unvanını kazanmıştır. I.Dünya Savaşı döneminde devlet Çanakkale’ye 40 kişilik şairlerden oluşan bir grup göndermiştir. Mithat Cemal Kuntay da bu şairlerin arasındadır. Savaş yıllarında çıkarılmış olan Harp Mecmuası’nda şiirlerini yayımlamıştır. Yine Milli Mücadele döneminde de hamaset yazmaya devam etmiştir.

Mithat Cemal Kuntay’ın Eserleri

Mithat Cemal Kuntay‘ın birçok türde eseri bulunmaktadır.

Roman

 1. Üç İstanbul

Antoloji Kitabı

 1. Nefaisi Edebiye, 1913 senesinde yazılmış bir antoloji kitabıdır.

Biyografi ve Monografikler

 1. MehmedÂkif
 2. İstiklâl Şairi MehmedÂkif
 3. Namık Kemal :Devrin Olayları ve İnsanları Arasında
 4. İlkler ve Ötekiler
 5. Sarıklı İhtilalci Ali Suavi

Şiir

 1. Türk’ün Şehnamesi

İnceleme ve Araştırma

 1. Hitabet ve Münazara Dersleri
 2. İftira-yıTaassub
 3. Hitabet Dersleri
 4. Edebiyat Defteri

Basılmamış Çalışması

 1. Tevfik Fikret

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir