Genel

Mevlana İdris Zengin Kimdir? Mevlana İdris Zengin’in Biyografisi

18 Temmuz 2020

Mevlana İdris Zengin 1966 senesinde Kahramanmaraş’ın Andırın isimli ilçesinde dünyaya gelmiştir. Şair üniversite eğitimini okumak için İstanbul’a gider. İstanbul Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesini kazanır. 1989 yılında Hukuk Fakültesinden mezun olur. Gerçek Hayat, İkindi Yazıları, Dergâh, Geniş Zamanlar, Diriliş, Albatros ve Gerçek Hayat gibi birçok edebiyat dergisinde şiir, öykü ve denemeleri yayınlanmıştır. Şair bunların yanı sıra çocuk edebiyatı kapsamında birçok değerli eser üretmiştir. Dünyanın birçok yerinde çocuk edebiyatıyla ilgili faaliyetlere katılmıştır. Budapeşte, Şam, Frankfurt, Londra, Priştine, Pekin ve Köln gibi şehirler katıldığı yerlerden bazılarıdır.

Yazmış olduğu bazı çocuk masalları çizgi film şeklinde televizyona uyarlanmıştır. Masalları çizgi film haline getirilmiştir. Mevlana İdris Zengin Asla ve Daima Nuri Pakdil isimli belgeselin senaryosunu yazmıştır. Aynı zamanda bu belgeselde konsept danışmanlığı da yapmıştır. 2010 yılında belgesel TRT’de yayınlanmıştır. Almanya’daki bir yayınevi Tuhaf Adamlar serisindeki kitaplarını 9 farklı dünya diline çevirerek yazarın dünya edebiyatçısı olmasını sağlamıştır.

13 Nisan 2012 yılında Sezai Karakoç’un hayatı ve şiirleri üzerine hazırladığı belgeseli Gül Sesleri adıyla, Diyarbakır’da düzenlenen Uluslararası Sezai Karakoç Sempozyumu’nda izleyenlerin beğenisini sunulmuştur. Mevlana İdris Zengin şair ve yazarlığının yanı sıra çevirmenlik de yapmıştır. Almanca, Urduca, Arapça, Farsça ve Macarca kitapları Türkçeye çevirerek edebiyatımıza kazandırmıştır. Çok üretken bir yazardır. Özellikle çocuk edebiyatı konusunda Türk Edebiyatına büyük bir katkısı olmuştur. Çocuk kitapları oldukça eğitici ve eğlencelidir. Çocuklarını küçük yaşta felsefeyle ve bilimle tanıştırmak isteyen ailelerin tercih edebileceği bir yazını bulunmaktadır. Çocuklara kimsenin belki de kimsenin bahsetmediği meselelere kitaplarında yer vererek onları çocuk yaştan bilgilendirmeyi amaçlamıştır. 1987 yılında Kuş Renkli Çocukluğum adlı kitabıyla Gökyüzü Yayınları Çocuk Edebiyatı Ödülüne layık görülmüştür. Birikim Eğitim Kurumları’ndan ise 2011 yılında En Başarılı Çocuk Yazarı ödülünü almıştır.

Mevlana İdris Zengin’in Eserleri Nelerdir

–  Sinir Dükkânı

– İyi Geceler Bayım

– Tehlikeli Bir Kipat

– Acaip Hayvanlar

– Sufi ile Puti

– Ütüsüz Ayakkabılar

– Çınçınlı Masal Sokağı

– Kuş Renkli Çocukluğum

– Vay Canına

– İyilik Dükkânı

– Korku Dükkânı

– Kirpiler Şapka Giymez

– Dondurmalı Matematik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir