Genel

Metin Kaygalak Kimdir? Metin Kaygalak’ın Biyografisi

17 Temmuz 2020

Metin Kaygalak1968 yılında Bingöl’de dünyaya gelmiş yazar ve şairdir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü kazanmış fakat özel sebepler nedeniyle bu bölüme devam etmemiştir. 1990 senesinde Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olarak eğitim hayatını burada tamamlamıştır. Ronya adındaki ilk şiiri ile Güneş gazetesinin düzenlemiş olduğu “Genç Şairler Şiir Antolojisi” yarışmasında 1987 yılında gazetede yayımlanma şansını yakalamıştır. Bu süreçten sonra çeşitli dergi ve gazetelerde şiir ve yazıları yayımlanmaya devam etmiştir. IMC TV’de Pelin Batu ile birlikte 2012 ve 2013 yıllarında program yapmıştır. Yayın kurulunda yer aldığı Duvar Edebiyat Kültür dergisinde birçok şiir ve yazısı çıkmıştır. 1998 senesinde ilk şiir kitabı olan Yüzümdeki Kuyu basılmıştır. Bu şiir kitabının tanıtım yazısı eleştirmen Orhan Koçak yazmıştır.

Metin Kaygalak’ın Edebi Hayatı

Metin KaygalakCemal Süreya, Hilmi Yavuz, İsmet Özel, Ahmet Hamdi Tanpınar, Ece Ayhan ve Yahya Kemal gibi şairlerin şiir anlayışından etkilenmiştir. Kendine has bir şiir dili oluşturan Kaygalak ilk kitabı olan Yüzümdeki Kuyu adlı eseriyle bunu ispatlamıştır. Metin Kaygalak hayatı boyunca tarihle, dille ve teknikle yoğrulmuştur. Okuyucuların beklentilerini Suya Okunan Dua isimli kitabıyla biraz daha yukarıya çekmiştir.

Dilin anlayışını ve şiir tekniğini sürekli edebiyat ile beslenerek zenginleştirmiştir. Şair toplumsal hayattan da kopmayarak politik, felsefi ve kültürel bağlamları şiir ile harmanlayıp okurlarına sunmuştur. Doğunun mitolojisinden, kültüründen, masallarından ve öykülerinden fazlasıyla etkilenmiş olan şair şiirlerinde bu etkilenmenin yansımalarını eserlerinde barındırmıştır. Şair 2006 senesinde iki şiir kitabı birden yayımlamıştır. Kaygalak oldukça üretken ve özgün şiir anlayışına sahiptir. Dönemi içerisindeki genç şairler arasında en yeteneklilerinden birisi olarak gösterilmektedir. Şair sürekli olarak üretmeye ve kendini geliştirmeye devam etmektedir.

Metin Kaygalak’ın Eserleri Nelerdir?

  • Ortodoks Oğlanlar İçin Fücur adlı şiir kitabı 2006 yılında basılmıştır.
  • Suya Okunan Dua isimli şiir kitabı 2000 senesinde yayınlanmıştır.
  • Doğu Kapısındaki Jonglör adlı kitabı 2014 yılında basılmıştır.
  • Yüzümdeki Kuyu adlı şiir kitabı 1998 yılında yayınlanmıştır.
  • Nar Defterleri isimli kitabı 2006 yılında yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir