Genel

Metin Cengiz Kimdir? Metin Cengiz Biyografisi

17 Temmuz 2020

Metin Cengiz şair, çevirmen ve deneme yazarı olarak tanınmaktadır. 3 Mayıs 1953 tarihinde Ardahan Göle ilçesinde dünyaya gelmiştir. Annesi Fatma Hanım ve babası ilkokul öğretmeni Tahsin Cengiz’dir.İlk ve orta öğrenimini Kars’ta tamamlamıştır. Yükseköğrenimini 1976 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Temel Bilimler ve Yabancı Diller Yüksek Okulu’nda okuyarak tamamlamıştır. Marmara Üniversitesi Fransızca Bölümü’nde de bir süre öğrenim görmüştür. Yükseköğrenimi bittikten sonra 1977’de öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Anadolu’nun farklı şehirlerinde Fransızca öğretmeni olarak görev yapmıştır.

1980 yılındaki askeri darbeden sonra Ceza Kanunu’nun 141. Maddesinden dolayı suçlanmıştır ve tutuklanmıştır. Tutukluluğu iki yıl sürmüştür. Papirüs Yayınları, Günaydın Gazetesi, Sosyal Yayınlar ile Tüyap’ta editörlük ve redaktörlük yapmak suretiyle görev aldı. 1993 senesinde tekrar öğretmenlik mesleğine dönmüştür. Türkçe öğretmeni olarak göreve başlamıştır. Yön Yayınları’nda öğretmenliğin yanı sıra editörlük de yapmıştır. Karadeniz TV’de 1998 senesinde Söz Kanatlanınca isimli bir program düzenlemiştir. Bu programı kendisi sunmuştur. Kendi arzusu ile 2002 senesinde emekliye ayrılmıştır.

Metin Cengiz’in Edebi Hayatı

Metin Cengiz’in 1980’de ilk yazdığı yazısı “Nasıl Şiir?” Demokrat gazetesinde yayınlanmıştır. Cengiz’in daha sonra şiir ve eleştiri yazıları ve çevirileri Adam Sanat, Varlık, ıslık, Gösteri, Sombahar, Atika, İnsan, Düşler, Şiir-lik, Şiir Ok’u, Broy, Papirüs, Kedi Şiir Seçkisi ve Yazko Edebiyat gibi pek çok dergide yayınlanarak edebiyat camiasında isminin yayılmasını sağlamıştır. Bazı şiirleri Sırpça, Fransızca, İngilizce, Almanca, Kürtçe, Boşnakça, Rusça, Romence, Arapça, İbranice, Azerice ve İspanyolcadillerine çevrilerek dünyaya şiirleri tanıtılmaya başlanmıştır. Cengiz’in 2006 yılında seçme şiirleri Apres le Tempete et AutresPoemesismiyle Fransızca olarak yayımlanmıştır.

Metin Cengiz şiirlerinde Modern dünyanın gerçeklerinden asla kopmamıştır. Geleneklerden de uzaklaşmadan yazmayı başarmıştır. Şair bunun yanı sıra Modern Fransız şiirlerinden çeviriler de yapmıştır. Yazar kendisini Yenibütün Şiir Hareketinin içinde gördüğünü verdiği söyleşilerden birinde belirtmiştir. Yazar Edebiyatçılar Derneği, PEN Yazarlar Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir. 1996 yılında Şarkılar Kitabı ile Behçet Necatigil Şiir Ödülü’nün sahibi olmuştur. 2010 yılında Sonsuzluk Çiseler Büyük Sularda ve Dünyaya Katkımız Bir Ebru Vurgusu isimli kitapları ile Melih Cevdet Anday ödülüne layık görülmüştür. Metin Cengiz Uluslararası TudorArghezi ödülüne 2010 senesinde layık görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir