Genel

Melisa Gürpınar Kimdir? Melisa Gürpınar’ın Biyografisi

17 Temmuz 2020

Melisa Gürpınar 9 Aralık 1941 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İlk ve ortaöğreniminden sonra eğitim hayatına İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde okuyarak devam etmiştir. Daha sonra eğitimine İstanbul Belediyesi Konservatuvarında okuyarak devam etmiştir. İstanbul Devlet Konservatuvarında Tiyatro bölümünde okumuştur. Konservatuvardan 1964 senesinde mezun olmuştur. Tiyatro öğrenimine Londra’da devam etmeye karar vermiştir. 1965 ile 1967 yılları arasında tiyatro eğitimi almak üzere Londra’da kalmıştır. Londra’da eğitimi devam ederken BBC Türkçe servisinde çalışmaya başlamıştır. Melisa Gürpınar BBC’deki kariyerinde kültür konuşmalarını düzenleyerek başlamıştır. Daha sonra Zeren isimli dergide yazı işleri müdürü olmuştur. 1963 yılında Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde tiyatro eğitmenliğine başlamıştır. 1965 ve 1966 yılları arasında Yeni Tiyatro Derneği Başkanlığını üstlenmiştir. 1969 yılında Kardeş Sahne isimli kurumun kurucu ortaklarından olmuştur.

Bu yıllarda aynı zamanda matbaa işletmeciliği de yapmıştır. 1993 senesinde İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Repertuar Kurulu’nda üye olarak devam etmiştir. 1995 ve 1996 yılları arasında Müjdat Gezen Sanat Merkezinde tiyatro eğitmeni olarak görev almıştır. Bu görevinden sonra hayatına serbest yazar olarak devam etmeye başlamıştır.

Melisa Gürpınar’ın Edebi Hayatı

Köy Romanı, Şehir Romanı isimli makalesi 1959 yılında ilk kez Vatan Gazetesinde çıkmıştır. Yelken, Orta Çağ, İstanbul, Varlık, Gösteri, Otağ, Soyut, Ataç gibi dergilerde yazı ve şiirleri yayınlanmıştır. İstanbul Şehir Tiyatrosunda yazdığı oyunlardan bazıları sergilenmiştir. 1993 ve 1995 yılları arasında Yeni Zaman Eski Hayat isimli oyunu sergilenmiştir. 1999 yılında ise Şu Bizim Evliya isimli oyunu sahnede gösterilmiştir. 1991 yılında Melisa Gürpınar İstanbul’un Gözleri adlı eseriyle Halil Kocagöz Ödülüne layık görülmüştür.

1994 yılında Yeni Zaman Eski Hayat isimli tiyatro oyunuyla, Avni Dilligil Yılın Oyun Yazarı Ödülünü almaya hak kazanmıştır. Cevdet Kudret Şiir Ödülünü ise 2003 yılında Ada Şiirleri ile almıştır. Eleştirmenler Derneği, Pen Yazarlar Derneği, Oyun Yazarları Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Edebiyatçılar Derneği üyesidir.

Melisa Gürpınar’ın Eserleri Nelerdir?

Şiirleri:

  • Yeni Bir Gün Şarkısı isimli şiir kitabı 1975 yılında yayınlanmıştır.
  • İstanbul’un Gözleri Mahmur isimli şiir kitabı 1990 yılında basılmıştır.

Oyunları:

  • Yeni Zaman Eski Hayat isimli tiyatro oyunu 1993 yılında basılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir