Genel

Mehmet Taner Kimdir? Mehmet Taner’in Biyografisi

16 Temmuz 2020

Mehmet Taner 4 Aralık 1946 senesinde Nevşehir’in Arapsun ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk ve ortaöğrenimini Anadolu’nun farklı şehirlerinde okuyarak tamamlamıştır. Emirdağ, Rize, Erzurum, İzmir, İstanbul’da okumuştur. İstanbul’da Bakırköy Lisesi’nde ortaöğrenimini tamamlamıştır. Yükseköğrenimine İstanbul İktisat Fakültesi’nde devam etti. Daha sonra Erzurum’da İşletme Fakültesi’nde öğrenim gördü. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde Tiyatro bölümünde de öğrenim gördü ve mezun oldu. TRT’nin bazı şehirlerdeki radyolarında spiker olarak görev yaptı. Erzurum, Hakkari, Kars, Van, Ankara bu şehirdendir. Sigortacılığa 1976 yılında başladı. Mehmet Taner Tan Yayınları’nı ise 1980 senesinde kurdu.

Mehmet Taner’in Edebi Hayatı

İlk şiiri olan Rüzgarlı isimli şiiri Soyut Mehmet Taner’in ilk şiirlerinde İkinci Yeni etkisi görülmektedir. Sonraki yıllarda Oluşum, Türk Yazıları, Sonsuzluk ve Bir Gün, Türk Dili, Sanat Dergisi, Yusufçuk, Sonbahar, Edebiyat ve Eleştiri gibi dergilerde şiirleri yayınlanmıştır. TRT Başarı Ödülünü 1971 yılında tek şiir dalında aday gösterilerek almıştır. Milliyet Sanat dergisinin Yılın Şairi Ödülünü 1975 yılında üç şair ile paylaşmıştır. Türk Dil Kurumu’nun Şiir Ödülünü 1981 yılında Bir Denizin Çekildiği Bütün Kıyılar Şiiriyle almıştır. Akdeniz Altın Portakal Şiir Ödülünü ise 2000 yılında toplu şiirlerinin bulunduğu Küflü Şimşek eseriyle kazanmıştır. 2006 yılında ise Behçet Necatigil Şiir Ödülünü almıştır. Taner Dil derneğinin üyesidir ve bu dernekte faaliyetler yürütmüştür. 1960’larda yayınlanan şiirlerinde İkinci Yeni etkisi görülmektedir. Şiirlerinde toplumsal meselelere de yer vermekten çekinmemiştir.

Şiirlerini metafiziğe ulaşmak için bir araç olarak da kullanmıştır. Hep bir arayışı temsil etmektedir şiirleri. Modern anlamda şiirlerden çok eski tarz yazılmış şiirle ilgilenmiştir. Eskilere ilgi duymuştur. Taner şiirlerinde bir sorgulama içindedir. Ama şiirlerinden anlaşılacağı üzerine ne tamamen inkar vardır onun şiirlerinde ne de tamamen kabulleniş.

Mehmet Taner’in Eserleri Nelerdir?

  • Sunak isimli şiir kitabı 1978 yılında yayınlanmıştır.
  • Siperler isimli şiir kitabı 1997 senesinde basılmıştır.
  • Çevre Çitin Üzerinde Yağmur
  • Bir Denizin Çekildiği Bütün Kıyılar isimli şiir kitabı 1981 senesinde basılmıştır.
  • Dip isimli şiir ktabı 1995 senesinde yayınlanmıştır.
  • Küflü Şimşek isimli toplu şiir kitabı 1999 yılında basılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir