Genel

Mehmet Ragıp Kimdir? Mehmet Ragıp’ın Biyografisi

15 Temmuz 2020

Mehmet Ragıp 14 Haziran 1945 tarihinde Şanlıurfa’da dünyaya gelmiştir. Kendisi şair, yazar, müzisyen ve belgesel ve film yönetmenidir. Ortaöğrenimini bir süre Erzincan Askeri Lisesi’nde okumuştur. Daha sonra Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi’nde devam etmiştir. Üniversite eğitimini almak üzere Ankara’ya gitmiştir. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde Farsça Bölümünde okumuştur. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra devlet memuru olarak çalışmaya başlamıştır. Kamera asistanı olarak TRT’de çalışmaya başlamıştır. Burada stüdyo kamera bölümünde görev almıştır. Eğitim Kültür Programları Müdürlüğünde yapımcı ve yönetmen görevinde çalışırken 1977 senesinde emekli olmuştur.

Mehmet Ragıp’ın Edebi Hayatı

1968 yılında ilk şiiri Türk Yurdu dergisinde yayınlanmıştır. Gelişme, Mavera, Yönelişler, Yedi İklim, Seyir, Hece, Edebiyat, Ay Vakti gibi dergilerde sonraki yıllarda şiir, çeviri ve hikayeleri yayınlanmıştır. Türkiye Yazarlar Birliği ve Hece dergilerinde inceleme yazıları yayınlanmıştır. Mehmet Ragıp Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir. Ragıp şiirlerinde Divan ve Halk edebiyatından etkilenmiştir. İnsanın hayat içerisindeki konumunu arayan bir tavır içerisinde şiirlerini yazmıştır. Bu şiir yazma biçimiyle İkinci Yeni’ye yakın durmuştur. Cemal Süreya ve Sezai Karakoç’tan fazlasıyla etkilenmiştir. Onların şiirlerini kendine kılavuz olarak kullanmıştır. Şiirlerinde ima sanatını kullanarak, anlatmak istediklerini ima yoluyla okuyucularına aktarmıştır. Şiirlerinin sayısı çok değildir. Ama az şiir birikiminde ustalıklı şiirler bulunmaktadır. 68 kuşağında İslami hislerle şiir yazan nadir şairlerden biridir.

Saz çalmayı ve türkü bilgisini Terzi Fehmi, İsmail Daimi ve Davut Sulari’den öğrenmiştir. Emeklilik yıllarından sonra Kültür Bakanlığı’na ve çeşitli valiliklere belgeseller hazırlamıştır. 1966 senesinde bir saz yarışmasında derece almayı başarmıştır. Mehmet Ragıp çok yönlü bir kişiliğe sahiptir. Edebiyat, sinema ve müzikle aynı anda ilgilenebilmeyi başarabilmiş bir kişiliktir.

Mehmet Ragıp’ın Yönetmenliğini Yaptığı Belgeseller Nelerdir?

  • Kaçkar
  • Ardanuç
  • Yusufeli İçin Methiye
  • Dört Mevsimli Ilgaz

Mehmet Ragıp’ın Kitapları Nelerdir?

Şiir Kitapları:

  • Yakarış Temrinleri isimli şiir kitabı 2006 yılında basılmıştır.
  • Yeni Bir Sevda Süleymanı isimli şiir kitabı 1986 yılında basılmıştır.
  • Bir Başkasının Kitabı isimli şiir kitabı 1996 yılında basılmıştır.
  • Tut Elimden Düşmeyelim isimli kitabı 1998 yılında yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir