Genel

Mehmet Öztek Kimdir? Mehmet Öztek’in Biyografisi

15 Temmuz 2020

Mehmet Öztek 1 Eylül 1977 yılında Şanlıurfa’da dünyaya gelmiştir. İlkokula başladığı yıl ailesiyle Mersin’e taşınmak zorunda kalmıştır. Ailesi Tarsus’a tarım işinde çalışmak için gelmiştir. Öztek’in ailesi içinde hep Arapça konuşulmaktaydı. Kendi çabalarıyla radyo arayıcılığı ile Türkçeyi öğrenmeye başlamıştır. 1988 yılında Deliminnet Köyü İlkokulunu tamamlamıştır. 1992 senesine kadar Mersin Belediyesi Lisesi’nde okumuştur. 1995 senesinde ise Gazi Lisesi’ni bitirmiştir. Ortaöğreniminden sonra Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü kazanmıştır. 1999 senesinde yükseköğrenimini bu okuldan mezun olarak bitirmiştir. Mezun olduktan sonra Adana’da kalarak özel bir şirkette mühendislik yapmaya başlamıştır. Bu süreçte edebiyattan da uzak durmayarak şiir yazmaya devam etmiştir. Mehmet Öztek iş hayatını ve edebi hayatını birlikte yürütmeyi başarmıştır.

Mehmet Öztek’in Edebi Hayatı

2002’nin Haziran ayında Metal isimli ilk şiiri Aykırı Sanat dergisinde yayınlanmıştır. Tuğba Semra Balcı ve Ali Özgür Özkarcı ile birlikte dergi çıkarmayı planlanmıştır. Bu planları 2003 yılında Heves Şiir ve Eleştiri dergisini çıkararak sonuçlanmıştır. 2004 senesinde ise Sentetik Rüyalar isimli çalışmasıyla Yaşar Nabi Nayır Gençlik ödülüne, Alperen Yeşil ile birlikte layık görülmüştür. Bu ödülden sonra Sentetik Rüyalar isimli çalışmalarını kitaplaştırmıştır. Yine 2004 senesinde Sentetik Rüyalar isimli kitabı ile Orhon Murat Arıburnu Ödülünü kazanmıştır. Öteki-siz, Budala, Varlık, Kül, Ücra, Heves Şiir-Eleştiri, Yom Sanat gibi edebiyat dergilerinde çeşitli yazı, şiir ve eleştirileri yayınlanmıştır.

Şiirlerinde genellikle aşk, ayrılık gibi lirik konuları işlemiştir. Mehmet Öztek şiirlerinde kendine has bir tarz yakalayarak okuyucularını etkilemeyi başarmıştır. Şiirlerinde genellikle iç dünyasında biriktirdiği hisleri açığa çıkarmıştır. İç dünyasında yaşadığı melankoli de, sevinç de kendine şiirlerinde yer bulmuştur.  Yazdığı şiirler ile genç edebiyatçılar arasında ismini duyurmayı başarmıştır.

Mehmet Öztek’in Eserleri Nelerdir?

– Sentetik Rüyalar isimli şiir kitabı Varlık yayınları tarafından 2004 yılında yayınlanmıştır.

– Ben Google Değilim isimli şiir kitabı ise Pan Yayıncılık tarafından 2008 yılında basılmıştır.

Mehmet Öztek’in Aldığı Ödüller Nelerdir?

– Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülüne 2004 yılında Varlık dergisi tarafından layık görülmüştür.

– 2004 yılında Sentetik Rüyalar adlı eseriyle Orhon Murat Arıburnu Ödülünü almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir