Genel

Mehmet Mümtaz Tuzcu Kimdir? Mehmet Mümtaz Tuzcu’un Biyografisi

14 Temmuz 2020

Mehmet Mümtaz Tuzcu, 5 Ocak 1950 tarihinde dünyaya geldi. İzmirli Türk şairlerimizdendir. Karşıyaka’da bulunan Cumhuriyet ilkokulunda eğitime başladı. Daha sonralarda St. Josef Adında bir Fransız okulunda eğitim gördü. İzmir Atatürk Lisesinde ortaöğretimini tamamladı. Hacettepe Üniversitesi’ni kazanarak Ankara’ya gitti. Burada Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Eğitiminin ardından Ege Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünde uzun yıllar öğretim üyesi unvanı ile görev aldı. Bu bölümden sonra da emekliye ayrılarak kabuğuna çekildi.

Mehmet Mümtaz Tuzcu, çeşitli sinema eleştirileri ve denemeler kaleme aldı. Ancak edebi alanda yayımlanan ilk ürünü karikatür oldu. Bu sayede genç neslin dikkatini çekmeyi başardı. Yirmili yaşlarından sonra ise daha çok şiire yoğunluk vererek bu alanda pek çok şiire imzasını attı. İlk şiiri memleketi olan İzmir’de yayımlandı. Aynı zamanda diğer şiirleri de dönemin pek çok farklı dergilerinde yer aldı. Bunlardan bazıları ise; Dönemeç, Türk Dili, Varlık, Sanat Olayı ve Gece Yazısı olarak sıralanabilir. Şimdiye kadar yazdığı ve yayımladığı eserler kendisine ödüller de getirmiştir. Bulvar Resimleri adındaki şiiri ile daha otuz yedi yaşındayken Kocagöz Şiir ödülünü almaya layık görüldü. Aynı zamanda aşk ve ikili ilişkileri konu edinen Sevda Adıyla isimli yapıtı ile Cemal Süreya Şiir ödülünü kazandı. Aynı eseri ile de yakın geçmişte Orhan Murat Arıburnu şiir ödülünü hak etti.

Hüseyin Peker, Tuzcu hakkında oldukça karamsar bir kalemi olduğunu fakat insanları bir şekilde kendini okutmaya çektiğini vurgulamıştır. Mehmet Mümtaz Tuzcu, aynı zamanda eserlerinde yoğun olarak deniz, alkol ve memleketi olan İzmir temalarını tercih ediyor. Günümüz argosunu eserlerinde oldukça yer veren şair, seçtiği kelimler ve kullandığı imgeleri ile okuyucusunu düşündürmeyi başarıyor. Bu açıdan yazdığı şiir ve yazılar oldukça ilgi görmeye başladı. Eserlerinde yer verdiği mizah anlayışı ile de oldukça karamsar bir şair olduğu belirtilmekte.

Eserleri

Şiir:

İlk şiir kitabı Yalan Yazın Elleri’dir. Daha sonra ise ödüllü eseri Bulvar Resimleri’ni kaleme aldı. Gece Raporu, Sevda Adıyla ve Ufkun Bittiği Yerde isimli şiir kitaplarını da yayımladı. Son olarak da toplu şiirler kategorisinde yer alan Yaz Öte eserini yayımladı.

Çeviri:

Yürekle Bakmak adında Victor Hugo’dan bir eser çevirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir