Genel

Mehmet Atilla Kimdir? Mehmet Atilla’nın Biyografisi

11 Temmuz 2020

Mehmet Atilla, 25 Ocak 1959 yılında Bodrum’un Turgutreis bölgesinde dünyaya geldi.  Kendisi Türk şair ve yazardır.  1972 yılında Turgutreis Ortaokulundan mezun oldu. Atilla, aynı zamanda bu okulun ilk mezunlarından biridir. Daha sonra ise lise eğitimini tamamlamak için İzmir Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesi Tesviye bölümüne kayıt oldu. 1975 yılında bu okuldan mezun oldu ve aynı sene içerisinde Ankara Yüksek Teknik Öğretmen okulunu kazandı.  1979 yılında ise bu okuldan mezun olarak iş hayatına atıldı. Öğretmenlik mesleğine başladığı ilk yer Samsun’dur. Mehmet Atilla, öğretmen olarak gittiği Samsun Teknik ve Endüstri Meslek lisesinde öğretmenlikle birlikte müdür yardımcılığı görevini de üstlendi. Samsun’daki görevi tam olarak 11 yıl devam etti. Daha sonra Yozgat’ta bir süre görev yaptı. Buradan da İzmir’e atandı. İzmir’de okuduğu okul olan Mithatpaşa Endüstri Meslek lisesinde 2003 yılına kadar öğretmenlik mesleğine devam etti. Aynı zamanda emeklilikten önceki son okulu da burası oldu. Emekli olduktan sonra ise iki çocuğu ve eşiyle beraber doğduğu belde olan Bodrum’a geri döndü ve şuanda da orada yaşamaya devam ediyor.

1999 yılında ‘’Beşinci Tat Şiirleri’’ yapıtı, Arkadaş Zekai Özger Ödül töreninde seçici kurul özel ödülünü aldı. 2004 yılında ise bu eseri Mayıs Yayınları tarafından yayımlanarak okuyucu ile buluşturuldu.

Öykü çalışmalarında da oldukça aktif olarak yazmaya devam eden Atilla, diğer bir yandan da çocuklara yönelik eserler de kaleme almaya başladı. 2003 yılında Bilgi Yayınevi tarafından düzenlenen e-kitap öykü ödülünü ‘’Sancı Yılanı’’ öyküsü ile kazanan yazarın eseri, yarışmadan sonra aynı yayın tarafınca basıldı.

Bodrum’un 1940 dönemlerindeki durumunu hayal ürünü bir aşk hikayesi ve İkinci Dünya Savaşı esnasında Bodrum’un kıyı kesimlerine sığınan insanları birleştirerek ‘’İs Kan Dil’’ adında bir roman yazdı. Mehmet Atilla, bu romanını ilk olarak 2009 yılında Şenocak Yayınları sayesinde bastırdı. Daha sonraki yıllarda ise 12 Eylül darbesi sonrasını konu edinen bir romanı kaleme aldı. ‘’Paramparça’’ adındaki bu romanda, kaçak bir gencin yaşam serüveni ele alınmıştır. Roman, 2017 yılında Delidolu Yayınları aracılığı ile okurlarıyla bir araya geldi.

Çocuk ve gençlik edebiyatında da oldukça fazla eser vermiş olan yazar, bu alanda ilk eserini 1997 yılında yazdığı ‘’İngiltere’den Gelen Konuk’’ adındaki romanı ile verdi. Bu süreçte birçok kitap yayımlayan Mehmet Atilla, pek çok ödülün de sahibi oldu.

Ödülleri:

 1. TARİŞ Edebiyat Ödülleri Öykü ikinciliği
 2. Kıyı Dergisi A. Selim Teymur Köşe Yazısı ikinciliği
 3. Mevlüt Kaplan Çocuk Öyküleri birinciliği
 4. P.E.N. Edip Cansever Şiir Yarışması Özel Ödülü
 5. Ankara Öykü Günleri Leyla Erbil Öykü Ödülü
 6. Abdullah Baştürk İşçi Öyküleri birinciliği

Eserleri

Yetişkinlere Yönelik:

 1. Karabağlar / Küçük Türkiye (anı, izlenim) Heyamola Yayınları
 2. Paramparça (roman) Delidolu Yayınları,

İlk Gençlik Dönemi için:

 1. Yüzümde Kırlangıç Gölgesi Gözlerinde Gece Yok

Çocuklar için:

 1. Benim Adım Zeybek (roman) Bilgi Yayınevi,
 2. Defterim Işık Saçıyor (şiir) Bilgi Yayınevi,
 3. Dalgalar Nereye Gidiyor (roman) Bilgi Yayınevi,
 4. Bilgisayardaki Saklambaç (öykü) Bilgi Yayınevi,
 5. Balıklar Tiyatroda (roman) Bilgi Yayınevi,
 6. Formik İle Mirmik (roman) Bilgi Yayınevi,
 7. Uçan Dalgalar (roman) Tudem,
 8. Tuhaf Yaratıklar Çiftliği (roman) Tudem,
 9. Kafesteki Çikolata (şiir) Tudem,
 10. Parktaki Gergedanlar (roman) İş Kültür Yayınları, 2010
 11. Kalbimdeki Kelebek (roman) Tudem,
 12. Yapboz Çocukları (roman) Tudem,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir