Genel

Mehdi Halıcı Kimdir? Mehdi Halıcı’nın Biyografisi

10 Temmuz 2020

10 Nisan 1927 yılında dünyaya gelen Mehdi Halıcı okul hayatına Konya’da başlamıştır. Konyada lise öğrenimini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi bölümüne yerleşmiştir. Eğitim hayatında doktora ile devam ederek birçok çalışmaya imzasını atmıştır. Fransa’da Osmanlı üzerine olan tezi ile doktorasını tamamlamıştır.

1960 yılında kanun ihlalinden tutuklanmış sonrasında ise kısa bir süre sonra beraat etmiştir. Sonrasında avukatlık mesleğini yapmaya başlamış ve işini serbest olarak sürdürmüştür. 1974 yılında farklı kültürlere merak salmış ve Norveç’te Antikçağ ile ilgili araştırmalar yapmıştır. Bir süre Paris’te yaşadı. Burada Bilim komitesine seçilmiş ve kazı yürütme çalışmalarında tecrübelerinden yararlanılmıştır. Siyaset ile de  ilgilenmiştir.

Bazı partilerde Konya il başkanı olarak görev almış ve bir süre görevlerine devam etmiştir. Yurtdışında kendini geliştirmeye sürekli devam etmiştir. 90lı yıllarda 2-3 yıl içerisinde yaklaşık 45 konferansa katılmıştır. Farklı ülkelerin ev sahipliği yaptığı bu konferanslar büyük kazanımlar sağlamıştır. Mehdi Halıcı hazırladığı bildiriler ile katkılarını sunmuştur.

Mehdi Halıcı’nın Sanata İlgisi

Küçük yaşlardan beri şiire ilgi duymaya başlamıştır. Bu durumda abisi Feyzi Halıcı’nın da şair olması etkili olmuştur. İlk öyküsü 1941 yılında yayınlanmıştır. Döneminin önemli dergilerinden olan Arkadaş dergisi öyküyü okuyucuyla buluşturmuştur. 1951 yılında haftalık olarak yayınladıkları bir dergi çıkarmıştır ve arkadaşları ile bir süre bu gazeteyi yaşatmaya devam etmiştir. Varlık, Türk Dili, Yaba gibi dergilerde de öyküleri ve şiirleri yayınlanmıştır.

Bir Norveç dergisinde de yazıları ve şiirleri okuyucu ile buluşmuştur. Çok sayıda dergide köşe yazarlığı da yapmıştır. Mehdi Halıcı yazarlık ve şairlik yanında resim sanatı ile de yakından ilgilenmiştir. Norveç’te yaşarken çok sayıda tablo yapmış ve bunları satarak geçimini sağlamıştır. Hem yazılarında hem de öykülerinde kullandığı ‘Cemşit Bender’ ismi takma adı olmuştur. Bu isim ile çok sayıda öykü ve araştırma kitabı yayınlamıştır. 60lı yıllarda il gazeteciler derneğinde başkanlık yapmış ve bu görevinde 3 sene bulunmuştur. Çok sayıda araştırma kitapları da bulunmaktadır. Kürt ve Alevi tarihine yönelik birçok araştırma yapmış ve bunları kitapta derlemiştir. Konya’dan sonra yerleştiği İzmir ilinde 2008 tarihinde dünyaya gözlerini kapatmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir