Genel

Makbule Leman Kimdir? Makbule Leman’ın Biyografisi

9 Temmuz 2020

Makbule Leman kadın yazarların öncülerinden biri görülmüştür. Batılı tarzda eserleri ile birçok kadına örnek olmuştur. 1865 yılında İstanbul ilinde İbrahim Efendi’nin kızı olarak dünyaya gelmiştir. İbrahim Efendi sarayda kahvecibaşı olarak çalışmıştır. Makbule Leman’ın aldığı eğitim net olarak belirlenememiştir. Fakat bir kısım kişiye göre rüşdiye eğitimi almış sonrasında da kendisini özel olarak yetiştirmiştir. Evliliğini Mehmet Fuat Bey ile gerçekleştirmiştir. Şiirler yazmaya başlamış ve bu şiirlerini ‘Hazine-i Fünun’ dergisinde yayınlamaya başlamıştır. Dergide döneminin önde gelen şair ve yazarları ile beraber şiirleri okuyucu ile buluşmuştur. ‘Hanımlara Mahsus Gazete’ üzerinde çalışmalar yapmış ve baş yazar olarak görev almıştır.

Yenileşme hareketinin öncülerinden bir tanesi olmuştur. Çalışmaları dönemin padişahı tarafından da takdir edilmiş ve ‘Şefkat Nişanı’ almaya hak kazanmıştır. Makbule Leman evlendikten sonra genç kadınlara eğitim vermek amacı ile yaşadığı yeri bir okul gibi kullanmıştır. Kadınlara farklı konularda dersler vermiş ve kendisini de bu dersler süresince sürekli yenilemiştir.

Makbule Leman’ın Yaşamı

Döneminin erkek çoğunluğu arasında kendisini gösteren Makbule Leman’ın_ sağlığında yayınlanmış olan on iki adet şiiri bulunmaktadır. Sadece şiir yazmamış denemeler, hikayeler ile de yeteneklerini göstermiştir. Ölmeden önce uzun bir süre zor bir hastalık ile yaşamak zorunda kalmıştır. Öldükten sonra eşi zor zamanlar geçirmiştir ve kendisi için çalışmalar yapmıştır. Yayınlanmayanlar da dahil olmak üzere tüm eserlerini bir kitapta bir araya getirmiştir. ‘Makes-i Hayal’ ismindeki bu eser 1898 yılında basılmıştır. Edebiyat dünyasında hayatı ve eserleri sürekli araştırma konusu olmuştur. Eserlerinin birleştiği kitap tez olarak öğrenciler tarafından çalışılmıştır. Mezarı Sivayüş Paşa Türbesi’nde bulunmaktadır.Eşi Mehmet Fuat Bey ölümünden sonra hislerini dizelere dökmüştür. Eşinin ölümünün ardından 4 adet şiir yazmıştır. Mezar taşında bu şiirlerden dizeleri bulunmaktadır. Kadınların edebiyat dünyasındaki yerini almasında büyük katkısı olmuştur. Makbule Leman batılılaşma hareketinin öncüleri olarak birçok yazara ve şaire ilham olmuştur. Hastalığına rağmen edebiyata ışık tutacak eserler ortaya koymuştur. 1898 yılında tüm eserlerini geride bırakarak hayata devam etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir