Genel

Mahmut Makal Kimdir? Mahmut Makal’ın Biyografisi

8 Temmuz 2020

Mahmut Makal, Aksaray ilinde 1930 yılında dünyaya gelmiştir. İlk öğrenimlerini gördükten sonra İvriz Köy Enstitüsü’nü tamamlamıştır. Buradan mezun olarak öğretmenlik yapmaya hak kazanmıştır. Yaklaşık 6 yıl birçok köy okulunda öğretmenlik yaparak öğrencilerle buluşan Mahmut Makal, sonrasında Gazi Eğitim Enstitüsüne yerleşmiş  ve buradan da başarı ile 1955 yılında mezun olmuştur. Sonraki yıllarda ise  ‘Bizim Köy Yayınları’ üzerinde çalışmıştır.

Mesleğindeki başarısını kanıtlayarak Fransa’da araştırmalar yaptığı zamanlarda Venedik Üniversitesinde Türk Dili eğitimi vermeye başlamıştır. Enstitüsü zamanlarında şiir ile ilgilenmeye başlamıştır. Mezuniyetinden önce birkaç şiiri çeşitli dergilerde yayınlanmıştır. Daha sonra şiirleri ve yazıları daha çok okuyucu ile buluşmak üzere ‘Varlık’ dergisinde yayınlanmıştır. ‘Köy notları’ özellikle bu yayınlanan yazılara arasında en çok dikkat çekenlerden bir tanesi olmuştur.

Köy edebiyatı olarak belirtilen bir kavramın öncülerinden olan Makal, çok geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmıştır. Gazi Enstitüsü zamanlarında ideolojik nedenlerle bazı sorunlar yaşamıştır. Bu sorunlar öğretmenlik görevini daha uzun süre yapmasını engellemiştir. 65 seçimlerinde İstanbul için aday olmuştur. Sonrasında bir süre ilkokul müfettişliği yapmış ve çeşitli illerde mesleğini sürdürmüştür.

Adana,Antalya bu illerden birkaçıdır.

Mahmut Makal’ın Edebiyata Katkıları

Eserleri geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmış ve birçok dilde çevirileri yapılmıştır. İbranice, İtalyanca, Bulgarca gibi birçok dilde okuyucularla buluşmuştur. 1967 yılında yapılan Unesco’da örnek insan olarak seçilmiş ve gençlere yol gösterecek biri olarak değerlendirilmiştir. Türk edebiyatı için de yol gösterici olmuştur. Toplumcu-gerçekçi edebiyat akımının en iyilerinden bir tanesi olarak eserlerini ortaya koymuştur.

Meslek hayatı 17 yıl boyunca devam etmiştir fakat görüşleri nedeniyle mesleğinde de sorunlar yaşamıştır. Türk Dil Kurumunun vermiş olduğu bu ödül büyük yankı uyandırmıştır. Yalın ve dikkat çekici anlatımı ile geniş bir kitlenin beğenisini kazanmıştır. Eserlerinde köylü, işçi, zulüm gibi toplumsal konuları işlemiştir. Mahmut Makal emeklilik öncesi zamanlarında son olarak Sağırlar Okuluna atanmış ve burada öğretmenlik yapmıştır. 10 Ağustos tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir