Genel

Mahir Öztaş Kimdir? Mahir Öztaş’ın Biyografisi

8 Temmuz 2020

Şair ve roman yazarı olan Mahir Öztaş 19 Aralık 1951 tarihinde dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Saime Hanım’dır. Babası Fahrettin öztaş ise savcı olarak çalışmıştır. İlkokul yıllarını Çorum’da geçirmiştir. Ortaöğrenimine ilk olarak Samsun Maarif Koleji’nde başlamıştır Sonrasında ise Kadıköy Maarif Koleji’nde ortaöğrenimini bitirmiştir. Üniversite eğitimi için İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne geçiş yapmıştır. Burada mimarlık eğitimi almıştır ve 1981 yılında mezun olmuştur. Okulu bitirdikten sonra bir süre mesleğini yapmaya devam etmiştir. Suudi Arabistan’ da mimar olarak çeşitli işlerde çalışmıştır. Birçok Afrika ve Asya ülkelerinde de çalışmış ve kendini bu alanda yetiştirmiştir. Şiirle ve yazarlıkla üniversite yıllarında ilgilenmeye başlamıştır.

İlk şiiri 1973 yılında yayınlanmıştır. Yansıma dergisinde yayınlanan şiirin adı ‘Sarnıç’ tır. Bu yıldan sonra birçok dergide şiirlerini ve yazılarını yayınlamaya başlamıştır. Varlık, Oluşum, Somut, Virgül, Nar dergilerinde sıkça okuyucu karşısına çıkmıştır. Sadece şiir değil roman ve öykü türleri ile de yakından ilgilenmiştir. Daha geniş bir kitleye yayılmasını sağlayan ‘Ay Gözetleme Kulübesi’ kitabındaki öyküleri olmuştur.

Mahir Öztaş’ın Edebiyat Sevgisi

Öykülerinin konusu okuyucu tarafından büyük ilgi görmüştür. Mahir Öztaş Günlük hayatın içerisinde olan mutluluk, yalnızlık, aşk ve sevgi gibi konuları öykülerinde sade bir dil ile işlemiştir. Kendine özgü bir dil oluşturmuştur. Öykülerinde sıkça yer verdiği bir teknik olan ‘kutu içinde kutu’ tekniği ile farklı bir dünya yaratmıştır. Eserlerinde özellikle bireyin arayışlarını işlemiştir. İletişimsiz nedeniyle ortaya çıkan sorunları da öykülerinin ana teması arasına eklemiştir. Genç kuşak şair ve yazarları arasında kendine özgü bir yer edinmiştir. Türkiye Yazarlar Sendikası’nda uzun bir süre üyelik yapmıştır. ‘Öteki Kadın’ adlı öyküsü 1988 yılında birincilik ödülüne layık görülmüştür (Playboy dergisi). Yine 1989 yılında özel bir dalda (yayınlanmamış öyküler) ikincilik ödülü alarak dikkatleri üzerine çekmiştir. Mahir Öztaş bu ödülü ‘Korku Oyunu’ adlı eseri ile almıştır.

Eserleri

1983 yılı- Unutulmak Tozları (Şiir)

1987 yılı- Ay Gözetleme Kulübesi (Öykü)

1997 yılı- Ruh İkizini Arar (Öykü)

2002 yılı- Bir Arzuyu Beslemek (Öykü)

1995 yılı- Soğuma (Roman)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir