Genel

Levent Seçer Kimdir? Levent Seçer’in Biyografisi

4 Eylül 2020

Levent Seçer 1948 tarihinde Adana’da dünyaya geldi. Yazar, şair ve doktordur olarak tanınan sanatçının Babasınn adı Uni Ömer’dir. Seçer; döneminin ünlü bestekâr ve müzik adamlarından olan Münir Nurettin Selçuk, Neyzen Tevfik ve Hafız Burhan ile Uni Ömerle birlikte çalışarak eğitimine ayrı bir boyut kazandırdı. Seçer bu nedenle müzikle içli dışlı olacak şekilde adeta notaları yazıya aksettirerek yetişti.Babası; Dr. Baki Bey’den müzik dersleri almasını sağladı ve Şair’in sesinin oldukça güzel olduğunu bu sayede keşfetmiş oldu. Anne ve babasını bu dönemde kaybeden Seçer; Ankara Devlet Konservatuvarı sınavına Baki Bey’in desteği ile girdi.

Seçer bu sınavı kazanarak Ankara Devlet Konservatuvarında okumaya başladı. Ankara’da maddi durumlar nedeniyle yaşayamayacak konuma gelen yazar; okulu yarıda bırakarak Adana’ya geri dönmek zorunda kaldı. Eğitim hayatına yeniden tutunmayı başaran seçer başarılı bir sınava hazırlık sürecinden sonra; Tıp Fakültesi’ni kazanarak İstanbul’a göç etti. Hızlı bir yükselişe geçen Levent Seçer buradan sonra ise; İstanbul’daki tıp eğitimi sırasında Devlet Konservatuvarı sınavına girip bu sınavı da kazandı.

Konservatuarda eğitim almaya başlayan Levent Seçer; burada şan ve tiyatro eğitimi aldı.Nedim Otyam, Yıldız Kenter, Şükran Güngör, Sabahattin Kudret Aksal, Melih Cevdet Anday konservatuvardaki hocalarından ders  aldı. Yazar kariyer yaşamı boyunca başarılı olduğu kadar yetkin bir sanatçı olmanın gururunu konservatuar eğitimi ile zirveye çıkarak taçlandırdı. Çok kaliteli isimlerden ders almaya başlayan Seçer; bu süreçte İstanbul’da geçinebilmek için gazinolarda şarkı söyleyerek para kazandı. Tıp eğitimine ise; burs kazanarak İtalya’da devam etti. İtalya’da okuduğu dönem içerisinde film yapımcıları tarafından keşfedilen Seçer; birkaç filmde oynadı ve kariyerine yeni,farklı, birbirinden renkli ve yetenekli meslekler eklemeyi başardı. Ancak çoğu film teklifini okulunu aksatmak istemediği için reddetti. Levent Seçer ayrıca Asya Üniversitesi’nde profesörlük unvanını; Kültür ve Sanatın Evrensel Anlamda Toplum Üzerindeki Etkisi konulu çalışmasının çok beğenilmesi üzerine almaya hak kazandı.

Levent Seçer’in Kısa Sanat Geçmişi

Levent Seçer çok yönlü bir kişilikti. Sanatına da yansıyan bu özelliği; aldığı tiyatro ve sanat eğitimi sayesinde onu edebiyata daha da hızlı bir şekilde yakınlaştırdı. Gazete, dergi ve internet sitelerinde köşe yazarlığı yaparak yazılar yazmaya, üretmeye devam etti. Seçer’in iki öykü kitabı ve üç şiir kitabı bulunmakta olup;  yazar çok sayıda dergi ve yayınevinde yazarlık serüvenine başarılı bir şekilde devam etti. Sanatçı kişiliği yetkin eserleri, özgün yazar imajı ve daha pek çok kaliteli yazar vizyonu ile Seçer; birçok ödüle layık görüldü.Seçer ayrıca Kammer musikki ismindeki Finlandiya’da bulunan Müzik Akademisine 1994 senesinden beri üye olup bütün sanat kariyeri; akademik başarısı , seçkin  eserleri   ve  yetkin üretici  yazar kimliği ile  süregelmiştir.

Levent Seçer’in Seçkin Eserleri 

  • Bonapartizm adlı eseri Payda Yayıncılık tarafından basılmıştır.
  • Sabahın Altısında Uyumak isimli şiir kitabı Zinde Yayıncılık tarafından basılmıştır.
  • Kaybolmuş Hayatlar isimli öykü kitabı Payda Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır.
  • Karanlık Her Yeri Kaplamasın adlı kitabı Payda Yayıncılık tarafından basılmıştır.
  • Gülümseyen Bebek isimli kitabı yine Payda Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir