Genel

Kutsiye Bozoklar Kimdir? Kutsiye Bozoklar’ın Biyografisi

3 Eylül 2020

Kutsiye Bozoklar 1953 yılında Mersin’de dünyaya geldi. Türk yazar, gazeteci ve şair kişiliğiyle tanınan Bozoklar; Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun olarak tamamladı. Gençlik döneminde siyaset ile iç içe olan Kutsiye Bozoklar, üniversiteye geçtiğinde ise TİP’e üye olmuştur. Yazıları ile Bozoklar; edebi yapıt üretimine hızlı ve soluksuz bir giriş yaparak, başarılı sanat yolculuğuna adeta yeni bir ivme kazandırdı. Bozoklar sanat yaşamı boyunca üretim yılarında daha çok politik dergide siyasi yazılar yazarak ismini duyurmayı başardı. Politik yazılarında Işık Kutlu ismini kullanana Bozoklar; Politik dergilerde yazdığı yazılar nedeniyle davaları 300’ü aşmış; siyasi kimliğini çalkantılarla geçirmiş bir yazar olarak bir süre daha anılmaya devam etti.

Siyasi Yazar Kimliği Ve Kadın Hakları Savunuculuğu

Siyasi yazar polemiği ve başkaldıran tutumu ile Kutsiye Bozoklar’ın Ali Şenci, FeryalSarıoğulları ve Ahmet Muharrem Çiçek ile birlikte girdiği polis çatışmasında ciddi darbeler alarak felç olduğu  bilinmektedir. Bu çatışmada dava arkadaşı Ahmet Muharrem Çiçek hayatını kaybetti. Zorlu geçen zamanlardan sonra iki yıl tutuklu kalan Bozoklu; tutukluk sürecinde de yazmaya devametti. Kutsiye Bozoklar siyasi konuları dile getirdiği yazılarında kadın sorununa da oldukça yer veren feminist bir yazar olarak tanınmaktadır. Kadınlık ve özgürlük   nidaları “Yaşamak direnmektir” sloganıyla bilinmektedir. Bozoklar siyasive edebi kimlikarayışı yıllarında; yazar ve şair kimliğinin yanı sıra Türkiye Sol Hareketi için de oldukça önemli bir isim olarak bir süre adından sıkça söz ettirmeyi başardı. Kadın sorunu, örgütlülük, direniş gibi toplumsal meselelere eserlerinde sürekli yer vererek politik -edebiyat üreten yazar; duyarlılığı gelişmişbir sanatçı olarak hafızalara kazındı.

 Bu nedenle Bozoklu; dönemi içinde hem direnişçi bir siyasetçi hem de yetkin, kalitelive başarılı bir edebiyatçı olarak adını edebiyat dünyasına altın harflerle yazdırmayı başardı. Yazı yazmak onun için hep politik bir eylem olarak kaldı. İnsanlara kendi ideolojisini anlatmak,  onlara bu düşünceyi aşılamak, ses getirmek, ve kitleleri  peşinden sürüklemek için eserlerini  adeta iletişim  ve  haberleşme  aygıtı olarak gördü. Bozoklar; özellikle gençlerin eserlerini okumasını; sanat felsefesini, ideolojisinin doğruluğunu ve eserlerinin ışıltısını anlamasını istemiştir. Kavga Düştü Payıma adlı kitabındaki şiirleri de oldukça politik ve gençlere umut vadeden nitelikteki eserlerindendir. Bozoklar; şiirlerinde hayalini kurduğu dünyanın tasvirini yaparak; emek konusu ve üretim ideolojisini hemen hemen her mısrasında işlemiştir. Kutsiye Bozoklar 16 Temmuz 2009 yılında, 56 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Kutsiye Bozoklar’ın Eserleri Nelerdir?

Şiir Kitapları:

  • Kavga Düştü Payıma

Romanları:

  • Emperyalist Küreselleşme ve Yalarlar isimli romanı Ceylan Yayınevi tarafından yayınlanmıştır.
  • Yaşama Dair isimli romanı üç kere basılmıştır. İlk baskısı 1992 yılında basılmıştır.
  • Sanat ve Mücadele isimli romanı Ceylan Yayınevi tarafından 1999 yılında basılmıştır.
  • Hayatı Ellerinden Tutmak isimli romanı Ceylan Yayınevi tarafından 2002 yılında yayınlanmıştır.
  • Türkiye Bu Tadı Seviyor Mu? İsimli romanı Ceylan Yayınevi tarafından 2000 yılında yayınlanmıştır.
  • Umuda Yazılı Sözler isimli kitabı 1998 yılında Ceylan Yayınevi tarafından basılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir