Genel

Kerim Korcan Kimdir? Kerim Korcan Biyografisi

2 Eylül 2020

Kerim Korcan 31 Ocak 1918 yılında Adapazarı’nın Aktefek Köyü’nde dünyaya gelmiştir. 1932 yılında ilkokulu dördüncü sınıfta bırakarak eğitim hayatına son vermiştir. Çalışma hayatına atılan Korcan, çocuk yaşlarından itibaren çeşitli işlerde çalışmaya başlamıştır.

Yirmili yaşlarında İstanbul’da berber çıraklığı yapmıştır. Bu sırada gizli örgüt kurdukları iddiasıyla Nazım Hikmet ile beraber on yıl hapis cezası almışlardır. Bu süreçte 1938 ile 1948 yılları arasında hapis yatmıştır. Kurucu üyelerinden biri olduğu Vatan Partisi’ndeki yöneticilerle birlikte 1954 senesinde tekrar yargılanmıştır.

Bu tutukluluğundan ise 1959 senesinde beraat etmiştir.Korcan’ın edebiyatla olan ilk ilişkisinin hapishane yıllarında başladığı söylenir. Sinop Cezaevi’nde kaldığı vakit ilk eserlerini yazmaya ve hikaye toplamaya başlamıştır. Hapisten çıktığı zaman askere alınmıştır. 1950 yılında askerliği bitince İstanbul’a taşınmıştır.

Korcan dışarı çıktıktan sonra tekrar iş hayatına dönmüştür. Çeşitli işlerde çalışmaya devam etmiştir. Köftecilik, marangozluk, yazarlık ve kitapçılık yaptığı işlerden bazılarıdır. Bu sırada hapishanede edindiği arkadaşlarının da yardımıyla kendine bir gecekondu inşa etmiştir.Kerim Korcan, tarih 9 Kasım 1990’ı gösterdiğinde ise vefat etmiştir.

Kerim Korcan’ın Edebi Hayatı

Kerim Korcan’ın edebiyatla olan ilişkisi cezaevinde başlamıştır. Hapishanedeki yaşadıklarını kaleme alarak yazarlık kariyerine adım atmıştır. Sinop Cezaevi’nde kaldığı süre boyunca düşünmüş ve hikaye toplamıştır. Yaşadıklarını yazma ihtiyacı duyarak edebiyat dünyasına atılmıştır. Milliyet Gazetesi’nin 1962 senesinde Ali Naci Karacan adına düzenlediği “Bir Memleket Gerçeği” isimli yarışmada “Köse” adlı romanıyla birinciliğe layık görülmüştür.

Aldığı bu ödül sayesinde edebiyat camiasında ismini duyurmayı başarmıştır. Daha sonra ürettiği roman ve öykü kitapları ile adını edebiyata kazımayı başarmıştır. “Tatar Ramazan” en çok duyulan eseri olmuştur. Onun dışında Linç, Ter Adamları, İdamlıklar gibi eserleri de yazmıştır.

Kerim Korcan’ın Eserleri

Tatar Ramazan isimli eseri tiyatro, televizyon, sinema gibi mecralarda kullanılarak üne kavuşmuştur. Babil Yayınları tarafından İdamlıklar, Tatar Ramazan ve Linç isimli eserleri bir arada “Bütün Eserler” ismiyle yeniden yayınlanmıştır. Kerim Korcan, yaşamı boyunca Türk edebiyatında hak ettiği değeri görmemiştir. Döneminde hak ettiği değerin verilmediği ve anlaşılamadığı düşünülür. Tatar Ramazan dışında diğer eserleri pek fazla hak ettiği üne kavuşamamıştır. Kerim Korcan’ın romanları ve öykülerinde insanı içine alan samimi bir anlatımı vardır. İnsanların duygusal yönlerini harekete geçirerek kitabın içine girmesini sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir