Genel

Kadir Aydemir

5 Temmuz 2020

Kadir Aydemir Cumhuriyet sonrası edebiyatta meşhur olmuş Türk şairlerinden birisidir. Açmış olduğu internet sitesinin şiirlerinin yayılmasında oldukça önemli etkisi vardır. Sosyal medyayı ve paylaşım sitelerini etkin kullanan şair son dönemde yaşayan önemli şairlerden birisidir.

Kadir Aydemir’in Hayatı

Şair İstanbul doğumludur. 13 Eylül 1977’de doğan şair 1995 yılında Fenerbahçe Lisesinden mezun olarak üniversite hayatına başlamıştır. Üniversite de İşletme okumaya başlamasına rağmen bu bölümü bırakarak Halkla İlişkiler okumaya karar ermiştir. Nihayet olarak İstanbul’da Halkla İlişkiler bölümünden mezun olmuştur. Aslen Ardahanlı olmasına rağmen şair İstanbul’da hayatına devam etmektedir. Şairin çeşitli dergilerde yazıları yayınlanmaya başlamıştır. Küçüklüğünden bu yana yazmaya ve okumaya meraklı olması ve bu alanda kendini yetiştirmesi kısa sürede ün kazanmasında etkilidir. Kadir Aydemir genç yaşına rağmen birçok yayının çıkarılmasında önemli rol üstlenmekle birlikte çıkardığı yayınlar ve yazılar okuyucuları tarafından ilgi ile beklenen yayınlar olmuştur.

Yazıları ve şiirleri başta İngilizce olmak üzere; Fransızca, İtalyanca, Almanca, Rusça, Bulgarca, Japonca, Uygurca Rumence gibi birçok dile çevrilmiştir. Yazarın farklı ülkelerden de yazılarını ve yayınlarını takip eden pek çok kişi bulunur. Uluslararası PEN Yazarlar Derneğinin ve Edebiyatçılar Derneğinin başkanlığı görevlerini devam ettirmekte olan yazar kurucusu olduğu Yitik Ülke Yayınlarında aktif şairlik ve yazarlık hayatına devam eder.

Kadir Aydemir’in Çıkardığı Yayınlar

Şairin ilk kitabı, edebiyat dünyasında oldukça ilgi çekmiştir. Şiir-Oku dergisinde şiirleri yayımlandı. Daha sonra 1997 ile 2003 yılları arasında 11 sayılık bir Başka Şiir adında dergi çıkardı. Yazıları çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmaya devam eder. 2005 yılında Gölü Emen Mektup adında bir kitap çıkardı. Bu kitap çeşitli dillere çevrildi. Daha sonra Almanya’da da yayına çıkarılan Aşksız Gölgeler adlı kitabını okuyucusu ile buluşturdu.Kadir Aydemir Türkçe ’de bir ilki gerçekleştirerek Haiku şiir dergisini çıkarmıştır. Bu dergide yayınlanan şiirler kendine özgüdür ve 3 sayı olarak çıkmıştır. Çıkardığı kitaplarının tamamı kurucusu olduğu Yitik Ülke Yayınevinden çıkmıştır. Kitapları şunlardır;

 1. Ay Yağmurları
 2. Cunda Öyküleri
 3. Aşksız Gölgeler
 4. Sessizliğin Bekçisi
 5. Yitik Öykü
 6. Bozcaada Öyküleri
 7. Sonsuz Unutuş
 8. Soğuk Yazgı
 9. Mutsuz Aşk Vardır
 10. Dikenler Sarayı
 11. Tuhaf Alışkanlıklar Kitabı
 12. Rüzgarla Saklı- Aşk Şiirleri
 13. 90’lar Kitabı Çocuk Mu Genç Mi
 14. Olimpos Öyküleri
 15. Seksenlerde Çocuk Olmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir