Genel

Kaan Koç Kimdir? Kaan Koç Biyografisi

4 Temmuz 2020

Kaan Koç, 1986 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Şair, yazar ve köşe yazarıdır. İlkokul ve ortaokul öğrenimlerini İstanbul’da tamamladıktan sonra yine İstanbul’da bulunan Kadir Has Anadolu Lisesine başlamıştır. Bu liseden mezun olur olmaz Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalından başlamış ve bu okuldan da başarıyla mezun olmuştur.

Edebiyata yatkınlığı küçük yaşında başlamıştır. Kaan Koç, mezun olduğu uluslar arası ilişkiler bölümüyle ilgili bir meslekte çalışmamış aksine kendini edebî yönünü geliştirmeye adamıştır. Varlık, Koridor, Yalınayak Edebiyat, Demir Leblebi, Karakalem, Yasak meyve, Esmer ve Göğe Bakma Durağı gibi birçok ünlü dergide yazıları ve şiirleri yayınlanmıştır. OT dergisinde ‘’Maksat Spor Olsun’’, FİL dergisinde ‘’Yer Altından Notlar’’ ve KAFA dergisindeki köşeleriyle öne çıkmış ve edebî dili sebebiyle kısa sürede tanınmıştır.

2010 yılından beri Hürriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapan Kaan Koç, editörlük hayatına ise Karakalem dergisinin şiir editörlüğünü yaparak başlamıştır. Ayrıca Vatan gazetesinde de spor yazarlığı yapmıştır.

Edebiyat alanındaki başarıları sayesinde Merkezi Berlin’de bulunanAkademie der Künste tarafından 2016 yılında sanatçı bursu ile Berlin’e davet edilmiştir. Kendisi, Türkiye’den çağrılan ilk şairdir.

Gelecek vaad eden genç şair ve yazar Kaan Koç, edebî hayatına hız kesmeden devam etmektedir.

Kitapları:

  • Çok Tanrılı Sular (2009)
  • Biraz Konuşmasak (2014)
  • Gece Hapları (2015)
  • Pireler Terk Etmeden (2017)
  • Kalipso Kralı Metin Ersoy (2018)
  • Arka Direkte Yalnız

Ödülleri:

  • Cemal Süreya Şiir Ödülü (2006)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir