Genel

Kaan İnce Kimdir? Kaan İnce Biyografisi

4 Temmuz 2020

Kaan İnce, 2 Şubat 1970 tarihinde Ankara’da doğdu. Ankara İltekin İlkokulunda, Ankara Cebeci Ortaokulunda ve Ankara Yenimahalle Endüstri Meslek Lisesi elektronik bölümünde okudu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sosyoloji Anabilim Dalından mezun oldu.

Şiirleri ve yazıları Varlık, İzlek, Karşı, Yazılı Günler, Prometre, Damar, Çağdaş Türk Dili gibi dönemin ünlü dergilerinde yayınlandı.

Kaan İnce, Ağustos 1992’de ilk kitabı olacak olan Gizdüşüm’ün nüshasını basılmak üzere yayınevine bıraktı ve İstanbul Kadıköy’deki kaldığı otele döndü. Birkaç gün sonra, kitabının basılacağını öğrendiği gün, kaldığı otel odasının camından, henüz 22 yaşındayken, kendini aşağı bırakarak yaşamına son verdi (11 Ağustoa 1992). Ve aynı yılda, 1992’de, Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödüllerinde ‘’Dikkate Değer Şairler’’ arasında yer aldı ve şiiri yayınlandı.

Sevenleri ve dostları tarafından 20 Ocak 1993 tarihinde Kaan İnce Kültür ve Sanat Vakfı kuruldu. Yine dostları tarafından Ekim 1993 tarihinde Kaan İnce anısına İzlek isimli bir dergi çıkartıldı. Arkadaşları tarafından derlenen tüm şiirleri 1997 yılında Kan isimli kitapla satışa sunuldu.

Kitapları:

  • Gizdüşüm (1992) (ölümünden sonra basıldı)
  • Kan (1997) (ölümünden sonra basıldı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir